Subiect: Canoanele
View Single Post
  #4  
Vechi 21.08.2017, 22:59:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Ieri am ajuns la Suceava și m-am întâlnit cu o prietenă pe care o știam doar virtual. Tot ieri a mers și ea să se spovedească. Văzând că alege mâncare de post, am întrebat-o dacă s-a și împărtășit. Mi-a mărturisit că de anj nu s-a mai împărtășit, fiindcă e fumătoare (și și-a făcut alt dumnezeu, cuvintele ei) și pentru că amintește asta la fiecare spovedanie (că nu a reușit să se lase de fumat) îi este refuzată taina.
Părintele Teofil Părăian culmea un ardelean care asculta radio catolic și nu era așa rigorist, le spunea teologilor care fumează și vin la el ori să se lase ori să meargă la preoții care fumează, la el să nu mai vină la spovedit.

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Acum, lucrurile stau în felul următor: ea și-a schimbat de curând duhovnicul (la celălalt nu mai simțea să meargă) și nici acesta n-o împărtășește. Eu m-am mirat ce stricți și după canoane sunt preoții din zona asta. Până am aflat că actualul duhovnic a fost căsătorit de trei ori. Or, cum e posibil să mai slujească, dacă celor căsătoriți a doua sau a treia oară le este interzisă împărtășania? Mie așa mi s-a spus la biserică, iar preotul se împărtășește, în mod normal, la fiecare liturghie.
Lămuriți-mă, vă rog.
Există o decizie a Sfântului Sinod de prin 2010 prin care preoții divorțați nu mai au voie să fie parohi, dacă sunt li se revocă oficiul parohial, devin simpli slujitori, nu mai pot avansa în funcții bisericești sau primi distincții și practic sunt niște tolerați în preoție.

În mod normal nici preotul văduv nu se poate recăsători, el a devenit un trup cu prima soție și așa a primit hirotonia, dacă un preot mai și divorțează și se recăsătorește trebuie oprit de la slujire.

Acum pentru ce face fiecare episcop în eparhia lui va da socoteală, dar așa ceva nu este un exemplu, sau un model.

Nu i s-ar fi putut revoca celelalte 2 căsătorii de episcop, s-ar fi considerat desfrânare cel puțin una dintre ele făcută cu altă femeie decât prima și pentru desfrâu nu se poate pune darul sfințitor al Hirotoniei peste candidatul la hirotonie după corectitudinea canoanelor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.08.2017 at 00:00:07.
Reply With Quote