Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #668  
Vechi 06.09.2017, 23:49:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
L-au inchis dupa ce a venit de la sinod si a propovaduit unirea cu catolicii si acceptarea invataturilor catolice. A reusit sa fuga dupa un timp si s-a facut catolic (cardinal).
Si a cumparat mercenari pentru asediul Bizantului, si l-a tot trimis Papa prin misiuni si inscaunat prin diverse locuri, ca era bun propagandist.
Ma bucur ca i-am facut cronica vietii impreuna.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mie mi se par chiar protocolare, afara de cea in care ii spune sa inlature invatatura gresita.
Din nou, cand o sa ii vad pe tovarasii anti-ecumenisti ca baga "protocolisme" d-astea, mai vorbim.
Putem sa luam si in considerare faptul ca multe lucrari despre sinod contin si lucruri neadevarate, chiar la ortodocsii unionisti care au participat la sinod.
Niciodata nu am avut auzit pe cineva sa se indoiasca de veridicitatea citatelor, si este citat chiar si de siteuri ortodoxe care au o parere foarte nefavorabila ecumenismului, deci putem sa le consideram reale.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca sinodul avea ca ultim scop ajutorul armat pentru bizantini, asa cum am spus. Papa chiar a spus, cand se tergiversau disuctiile, ca nu mai acorda ajutorul daca nu se semneaza unirea.
Si?
Papalitatea era inca slaba.
Ajutor militar sau nu, tot era in avantajul ei.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul incerca sa arate adevarul folosindu-se si de ceea ce spun scriitorii catolici, ca sa le arate ca si in invatatura catolica sunt aceste adevaruri. Ceea ce e adevarat e universal valabil, nu conteaza cine il spune.
Pai si atunci de ce te repezi aiurea, cu "au respins-o ca e falsa"?
Ca eu vorbeam de total altceva.
Delegatia ortodoxa era total ok cu folosirea teologiei apusene.
Da, o mare parte din fobia pentru scolastismul catolic vine din circul de care pomeneam.

Inteleg ca te crezi inchizitorul vigilent, care trebuie sa corecteze cand vede lumea ca scrie chestii care s-ar putea interpreta care fiind ne-anti-ecumenice, dar mai vezi si contextul, Cataline.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote