View Single Post
  #176  
Vechi 07.04.2012, 09:49:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Si totusi,se pare ca acest pacat-curvia este cel mai condamnat.
Daca marturisesti la duvohnic ca traiesti in curvie vei avea un canon mult mai mare decat un altul care marturiseste malahia,sau dependenta de alcool,droguri si tigari.

Am uitat in ce carte am intalnit idea ca cei mai multi oameni cad in iad de pe urma curviei(parca 3 sferturi?)mai mult de pe urma altor pacate.
Am meditat adesea la acest subiect insa nu tot nu cunosc motivele pt care curvia este un pacat dintre cele mai grave.
Cred ca aici se afla grozavia:sa nu realizezi gravitatea si consecintele actelor care par"normale".
Poate pentru ca atunci cand, ca femeie, te daruiesti trup si suflet unui barbat, si devii una cu el, in momentul cand legatura se destrama, parca nu mai iesi "intreaga". In felul asta iti bati joc si de suflet si de trup.
Sf. Ap. Pavel spune ca curvia e pacat impotriva propriului trup, care e "templul Duhului Sfant" samd.
Intr-adevar si trupul si sufletul sunt lucruri care ni s-au dat spre a ne ingriji de ele, ca nu mai primim altele in schimb. Putem darui orice altceva semenilor, pentru ca vom primi inapoi, dar nu pe noi insine, pe noi insine nu trebuie sa ne daruim decat lui Dumnezeu.
Reply With Quote