Subiect: Yeshua
View Single Post
  #1  
Vechi 09.04.2010, 14:42:05
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Yeshua

Yeshua, in calitate de Messiah trebuia sa indeplineasca vreo 30 de conditii. Pun doar citeva:
El trebuia sa reconstruiasca Templul Domnului - Templul exista.
El trebuia sa aduca pe evreii imprastiati in lume in Israel.
El trebuia sa instaureze pacea pe tot pamintul.
El urma sa fie nemuritor.
Yeshua nu trebuia sa faca decit munca lui misionara.
Dar a venit de Paste. Sarbatoarea in amintirea careia evreii se ridicau impotriva ocupantului de la Roma si multi erau ucisi. Cred ca in acel an au vrut pace, dar a venit un strain din Nord cu mare galagie. A alungat negutatorii din curtea Templului. O actiune benifica, insa nu in ajunul Pastelui. A spus ca El e big boss. Aste fapte au avut rasunet la curtea lui Pontius Pilatus si evreii s-au speriat.
Imi inchipui urmatorul dialog:
Yeshua:
- Eu sunt the big boss.
Evreii:
- Stai binisor, Yeshua. Vrai sa intre romanul peste noi?
Yeshua:
Nu ma intereseaza nimic. Eu sunt the big boss si vreau ca sa se stie pretutindeni.

Si s-a dus Caiafa la Pontius Pilatus si a spus:
- Marite. A venit un strain si face zarva. Noi nu-l cunoastem si nu vrem sa crezi ca vrem razmerita.
Pontius Pilatus:
- Aduceti-l la mine ca sa vad ce vrea.
Si a vazut Pontius Pilatus ca e pericol pentru scaunul lui. S-a spalat frumusel pe miini si a dat ordin ca evreul sa fie agatat de un stilp. Nu era vorba de trasul in teapa. Asta a fost inventat mai tarziu. Si a stat Yeshua agatat acolo vreo noua ore si a murit. Cu asta chestiunea urma sa se termine, insa dupa vreo 40 de ani a venit evanghelistul Marcu si a scris o nuvela. Si asa a reinceput totul.
Reply With Quote