View Single Post
  #21  
Vechi 25.01.2012, 22:12:49
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

"Acela dintre voi care este fără de păcat să arunce primul cu piatra în ea" (Ioan 8, 7) . Ea, în acest caz este Biserica, se înțelege.

“Daca vreți preoți buni, nasteți copii creștini” (Părintele Arsenie Boca).

Aceste cuvinte sunt sigur că mai toată lumea le-a auzit. Pentru mine sunt destul de grăitoare, dar văd că sunt unii dintre frați sau surori care nu sunt convinși de acestea. Nu știu dacă reluându-le încă o dată am reușit eu să-i conving, și nici nu am propria-mi forță de convingere pentru a reuși acest lucru, dar îi îndemn la citirea scrierilor Sfinților Părinți și Sfintei Scripturi, deoarece acele cuvinte sunt pline de har și sunt mai vii și mai actuale decât ne putem noi închipui. Acolo găsim întrebările la tot ce ne frământă, iar tâlcuirea o luăm de la părintele duhovnic. Desigur, unii dintre ei, pentru care credința ortodoxă este încă ceva incert, vor lua cuvintele mele ca pe niște repetiții obositoare și fără simț al realității. Pentru ei, eu încă nu știu ce să le zic. Nu am atâtă pricepere. Dar rog pe ceilalți frați, să încerce și ei un răspuns. Iertați-mă!
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote