View Single Post
  #24  
Vechi 22.08.2014, 10:37:35
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multi il folosesc din obisnuinta, fara macar sa se gandeasca la semnificatia lui ( care e mai grava hiar decat a englezescului " f***" sau a fr. " merd"). Copiii chiar aud si invata unele expresii, stiu , li se spune ca sunt nepermise, dar habar nu au ce inseamna, cu adevarat....sunt multe anecdote pe tema asta ; de ex, soacra-mea facea coliva, odata, si a venit la ea un vecin turc, sau arab, care a intrebat-o c pregateste acolo, iar ea a zis ca surent pt " sambata ( pomenirea) mortilor"; la care omul a ramas perplex, a zis " de ce vorbesti bre urat? Mortii (-lor) nu e o injuratura ???"
Probabil ca obiceiul de a trimite oameni si lucruri la necuratul e o mostenire ancestrala, pe care o preluam in necunostiinta de cauza de la cei mari, inca in copilarie. Spune par. Boca ca una din cauzele pt care o gospodarienu merge bine, pelanga alte pacate " consacrate"( dc ai mintit, inselat, pagubit, obtinut cu viclesug, etc) este acela de a dracui si blestema vitele; e de asteptat ca daca le dai necuratului, sau bolii, sa te astepti la rele; si asta intr-adevar, m-a uimit si socat si pe mine, in copilarie, dar mai mare de-acum, cum poate un om sa spuna sa dea boala in animalele lui ???( de unde mai bea lapte, cu ce mai se duce la munca campului, etc?)....
Fallen, iarta-mi observatia dar expresia "pacate consacrate" pe care ai folosit-o in postarea ta este total nepotrivita (oximoron)...
Pe acest fir de discutii, Mihnea Dragomir ne spunea despre CONSACRAREA ostiei...
Cuvantul "consacrare" nu sta bine langa cuvantul pacat, Parerea mea...
Sau poate ai vrut sa fie, asa, o figura de stil in povestioara ta?
Reply With Quote