View Single Post
  #9  
Vechi 12.10.2016, 21:36:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai, mai tu chiar vrei sa devi un Mike Tyson al ortodoxiei.
Ia -o mai usurel
Frățior, eu doar Îl iubesc pe Hristos, mai mult decât peste 7 miliarde de oameni cât sunt pe pământ. Vă invit să mă întreceți. Dacă veți putea... :)

Orice ortodox (creștin fără erezie) care își dă silința cât de cât pentru mântuirea lui, Îl iubește pe Domnul mai mult decât toți protestanții, franco-latinii (autodenumiții "romano-catolici") și mai mult decât orice frățior risipitor, oiță rătăcită, drahmă pierdută, ce se numește "creștin" dar nu este din Biserică, și mai mult decât păgânii și ateii, toți împreună adunați la un loc.
Așa a fost și așa va rămâne veșnic, și până la Înviere, judecată, moștenire...

În patericul egiptean:

"Iar de te va lăuda sau te va ocărâ cineva, tu fi la toate ca un mort, căci nimic nu este al tău, nici însuți trupul tău, că spune Scriptura: "nu știți că nici voi nu sunteți ai voștri?", dar tu fă-le toate pentru mântuirea ta și-a cât mai multora, pentru Hristos."

Pomeniți-mă și iertați-mă.

P.S.: naaa, că a tăiat adminul câteva mesaje importante despre Sfântul Botez... care au urmat începând de aici... banându-l pe "vsovi", cel puțin suntem mai feriți de ereziile trâmbițelor lui... dar pentru mesajele la care am lucrat, despre nevaliditatea botezului neo-protestant și a oricărei erezii, despre nemântuirea celui nebotezat, după acestea îmi pare rău...

Dar în Domnul, reușim altceva, altă dată, mult mai bine și mai strălucit pe placul Domnului :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.11.2016 at 14:29:57.