View Single Post
  #14  
Vechi 25.05.2011, 00:31:23
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mi se pare un abuz din partea episcopiei. Există vreun canon în BOR care să îl lege pe credincios de un anumit preot în materie de ierurgii ? Cu alte cuvinte, există conceptul de "încardinare a laicilor" ? Dacă nu există, pe ce bază canonică spuneți că "l-au făcut de două parale" pe preotul care nu a comis altceva decât să răspundă chemării unui credincios ?
Asa este regula in toate episcopiile si arhiepiscopiile din Romania. In Suceava chiar am vazut afisat la pangare nota de la arhiepiscopie care spune ca un preot are voie sa slujeasca numai in parohia lui, si daca vrea sa slujeasca in alta parohie, trebuie sa instiinteze pe preotul paroh de acolo. Unde-i lege (de la episcop), nu-i tocmeala.

Oricum e mai lejer decat in parohiile catolice de aici. Daca vrei sa iti botezi copilul, nu mergi din biserica in biserica sa vezi unde e corul mai frumos, sau curtea bisericii pentru poze, ci trebuie sa il botezi in parohia in perimetrul careia locuiesti. La fel cu nuntile si inmormantarile. Daca vrei sa fii botezat/inmormantat la alta biserica decat cea la care esti arondat dupa teritoriu, atunci trebuie sa devii membru platitor al celeilalte parohii. Altfel nu. Am impresia ca la nunti poti sa inchiriezi o alta biserica si sa aduci preotul care iti place, dar platesti mai mult.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote