View Single Post
  #17  
Vechi 25.05.2011, 01:02:22
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noesisiaa, eu m-am referit la cazul concret al unei ierurgii. Să presupunem că acasă la mine vine un preot în vizită. Nu e preotul meu paroh, e alt preot. Iar eu am cumpărat o icoană și îl rog să mi-o sfințească. Vreți să spuneți că îmi va opune un "nu pot să o sfințesc, fiindcă nu sunt preotul dv paroh" ? Casă ori icoană, e același lucru și se folosește același Molitvelnic.
Nu stiu ce va spune acel preot-prieten. Dar stiu ce este afisat la toata bisericile, ca preotii a voie sa savarseasca ierurgii numai in parohia lor, si in alta parte cu acordul celuilalt preot. Daca asa se intampla de fiecare data, nu stiu, dar stiu ca sunt preoti care se feresc. Daca o sa refuze preotul sa iti dea o binecuvantare fiindca este in afara granitelor parohiei lui, nu stiu. Probabil ca nu.


Probabil ca regula este facuta ca nu doar preotii mai populari din oras sa ia caimacul sfintirilor de casa, maslurilor acasa sau botezuri acasa. Si apoi parohia ar trebui sa fie ca o familie, preotul paroh ca si tata al acelei familii...

Vorbesc eu, care aici nu am fost niciodata la biserica la care ar trebui sa fiu arondata dupa teritoriu. Nici nu stiu exact unde e, dar stiu ca-s un pic cam eretici or se indreapta spre erezie, dupa website. In cazul asta cred ca am dreptul sa fiu parte dintr-o parohie in care stiu ca sunt hranita spiritual asa cum trebuie.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote