View Single Post
  #9  
Vechi 30.03.2010, 19:35:13
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit Toti suntem slujitori

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Iosif, in primul rind un profesor NU slujeste.
Daca esti angajat in invatamint trebuie sa practici si sa implementezi VALORILE pedagogiei nu a slujirii, pentru ea te faci preot.
....

Ca urmare TOT procesul de predare a religiei depinde de tine si de tenta pe care o abordezi, daca vrei sa fi PROFESOR sau vrei sa faci pe preotul.

La asta se reduce toata polemica in jurul acestui subiect
Daca ar fi asa de simpla problema asta, nu mi-as mai bate capul cu astfel de discutii.

SLUJIREA nu inseamna doar slujirea sacramentala. Hristos cand zice sa fim slujitorii tuturor, nu inseamna sa fim preotii tuturor.

Plus de asta nu uita de preotia universala pe care o primim la botez, adica slujirea fiecaruia spre slava lui Dumnezeu si spre propovaduirea cuvantului Evangheliei.

Pedagogul desavarsit este Iisus Hristos si Evanghelia marturiseste aceasta. Asa ca eu nu as absolvi profesorul de religie de o slujire a cuvantului lui Dumnezeu!

Falsa impresie ca trebuie sa servesti sistemul de invatamant si nu sa SLUJESTI lui Dumnezeu ca profesor de religie duce la haosul care exista in momentul de fata in educatia religioasa din scoala.

Crestinul care nu Ii slujeste lui Dumnezeu acolo unde se afla....nu se poate numi crestin.

Nu am pus semnul egal intre preot si prof. de religie. Am spus ca asteptarile oamenilor, respectiv copiilor de la ei sunt comparabile.

Principiile pedagogiei.....cred ca iarasi teoretizam teoria teoriilor a teoriei chibriturilor si chibritzelelor.
Reply With Quote