View Single Post
  #11  
Vechi 17.02.2006, 22:13:19
loredana loredana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2005
Mesaje: 13
Implicit

Buna ziua!
Este prima postare pe acest forum si, in consecinta, cer mii de scuze daca fac vreo greseala sau daca nu ma adresez unde trebuie.
Va scriu pentru ca nu stiu care e raspunsul corect la intrebarea care ne framanta.
Nasa de botez a fetitei noastre se marita in vara asta si ne-a propus sa le fim nasi. Foarte multi din cei din jur, chiar si eu de fapt, spun ca exista o contradictie intre aceste doua situatii, insa pana la acest moment nu am primit nici un raspuns avizat.
Vreau sa ma lamuresc daca exista concepte religioase, norme bisericesti care sa interzica ca noi sa le fim nasi cumatrilor nostri.
Va multumesc!

draga giani,problema ta e delicata.e drept ca nasii de cununie trebiue sa fi casatoriti si buni crestini, dar asta nu e tot. trebuie tinut cont mai ales de gradele de rudenie.cumatra ta(nasa de botez a fetitei) e mama spirituala a copilui tau,or voi nu puteti fi parinti spirituali ai "mamei" copilului vostru. am vorbit despre cazul tau cu mai multi preoti si asta a fost parerea unanima. nu am avut timpul necesar sa iti caut un prevedere bisericeasca, dar mi s-a spus ca acest lucru nu se poate.(din punct de vedere spiritual).tu ai puterea de liber albitru, dar recomandarile parintilor au fost sa nu faci asta.Dumnezeu sa te lumineze si sa te ajute sa iei decizia cea mai potrivita.Doamne ajuta!
Reply With Quote