View Single Post
  #174  
Vechi 20.10.2010, 14:41:45
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Pentru ca un om sa poata judeca (analiza spre a spune de-i corecta ori nu) invatatura unui episcop sau a unui sinod el trebuie sa fie inzestrat cu macar aceiasi putere de a intelege acea invatatura. Sper ca nu ai sa-mi spui ca toti suntem la fel de pregatiti sa "rumegam" spre hrana cuvantul Sfintei Scripturi, cu aceiasi putere! Deci aceasta inegalitate in puterea de a intelege coroborata cu obligatia transmisa noua tocmai de acest Cuvant, de a sta in buna randuiala, ma fac sa fiu foarte atent atunci cand vreau sa uzez de dreptul meu, conferit de Carta Drepturilor Omului, de a-mi spune parerea impotriva oricarei oprelisti. La sfarsit am fost putin ironic, iarta-ma, dar sunt sigur ca nu cunoasterea in cele mai depline intelesuri a Sfintei Scripturi te-a facut sa judeci pe cineva care, chiar de ti se pare ca greseste, stie (dovedit) mai mult decat tine in acestea si mai este si numit de Duhul Sfant care lucreaza in Biserica (dovedit, din nou) spre a fi macar invatator! Daca esti mai mare invatator in Biserica decat episcopul sau Sinodul dovedeste-o, daca nu, de ce-l palmuiesti? Ori poate nu esti din Biserica si de aceea esti asa de aprins? Daca esti din Biserica, cauta cu rabdare si vezi care este starea si statura ta si apoi fa-ti lucrarea dupa acestea, altfel nu faci decat neoranduiala si dezordine cautand ceea ce nu este al tau.
poate nu ne-am inteles

despre preotul de la Manastirea Brancoveni am spus si eu mai sus ca trebuia sa ramana in cadrul Bisericii


ceea ce am spus este ca uneori unii ierarhi pot sa greseasca si nu trebuie sa ii urmam in greseala; daca d-voastra spuneti ca ei nu gresesc niciodata "in materie de credinta" ... e un fel de catolicism la patrat ....


au fost ierarhi care au gresit, au cazut in erezie ... iar cei care i-au urmat ... unde au ajuns?

credinciosii care urmeaza o credinta gresita sunt ortodocsi? cei care sunt in ascultare fata de ierarhii care merg pe cai gresite ... in ce stare se afla?
Reply With Quote