View Single Post
  #3  
Vechi 07.12.2008, 17:44:26
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Continuare:

IN ZIUA A TREIA
de la sosirea mea, cind m-am inchinat din nou, aglomeratia fiind mai mica,am stat in biserica pina la ora 13 ,cind au venit de la Brasov sa le ia .Au plecat mai departe tot asa cu onor militar ,fara fanfara ,dar in dangat de clopote.Dupa plecarea lor ,am fost serviti in fata bisericii cu coliva ,fiind aduse 4 colive mari frumoase dar si f.gustoase ,eu avind parte de doua pahare ,caci lumea s-a mai rarit ;de asemeni am baut si un pahar de vin auriu de Pietraosa ,mi s-a spus ca este cel mai bun vin de pe acolo.Pe parcursul diminetii ni s-a dat inchinatorilor din acel cozonac de post ,care era foatre bun .Am vrut sa subliniez aci pregatirea deosebita pe care au facut-o credinciosii si credincioasele din Predeal si pentru inchinatori. CINSTE LOR.!!Am plecat dupa masa pina la SINAIA ,dar cu autobuzul din nou ,trenurile fiind pasare rara pe valea prahovei si cu moda de a intirzia mereu.Dar drumul era bara la bara din cauza ca pe 1 decembrie dupa masa masinile se intorceu de unde au venit ,la casele lor din sud.Am ajuns cam tirziu ,m-am plimbat putin prin Sinaia pina in drept cu primaria ,unde in curte erau aprinse pe jos foarte multe lumini de candele .dispuse ca un triunghi.Apoi m-am grabit sa plec la MANASTIREA SINAIA,CACI A INCEPUT SA SE INSEREZE .Din cauza aglomeratiei de pe drum ,de la ora 14 ,plecata din Predeal ,am ajuns doar la ora 16 in Sinaia ;n-aveam cum sa mai prind trenul de ora 17spre Predeal!Am urcat scarile de la monumentul soldatilor din Sinaia ,incadrat de cele doua tunuri ,unde am vazut coroane de flori depuse,spre manastire ,unde m-am inchinat in lumina semintunecosa ce era la acea ora in manastire ,am dat pomeniri ,am luat aghiasma si mi-am cumparat o carte sa am de citit a doua zi pe tren,PATERICUL MIRENILOR ,de Danion Vasile.Am plecat cu regrete ca nu am ajuns mai devreme sa prind si vecernia .La coborire am avut surpriza sa vad la monumentul eroilor foarte multe luminite ,candele aprinse ,care dadeau un aspect f.frumos in noapte acestui loc.Am aflat ca va fi la ora 17,30 o ceremonie cu fanfare.De jos ,cam dinspre primarie se auzeau cintece de fanfara .Dar eu cobor spre gara si ,de data asta prind ultimul microbuz direct Predeal.A doua zi la prinz ,dupa intirzierea de rigoare ,adica deja obisnuita ,a trenurilor,dup a ce admir ultima oara muntii inzapeziti si insoriti ,urc in trenul PREDEAL –TIMISOARA ,plec de data asta cu accelerat ,care avea conditii mai bune decit expressul ,adica avea compartimente de 6 locuri ,cu scaune foarte confortabile la clasa a doua ,dar cu o caldura prea mare ,cei care aveau bluze de vara au nimerit-o mai bine decit cei prea bine imbracati,dar cu prêt mai ieftin 50 lei in loc de 80 cit era expessul!
Asa am terminat mica mea vacanta, micul meu periplu pe Valea Prahovei ,gustind si un pic de iarna cu zapada ,care la noi in vest nu prea se mai gaseste decit rar ,si putin in ultimele ierni.
DUMNEZEU sa ne ajute la toti sa avem ocazia sa ne inchinam si sa ne rugam la sfinte moaste si sa avem parte de binefacerile care izvorasc de la Ele.!!
SOFIA
[COLOR=black][/COLOR]
Reply With Quote