View Single Post
  #57  
Vechi 26.10.2009, 10:07:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

O corectare, Soljenitin a primit premiul Nobel pentru literatura, in 1970! (nu a putit insa sa-l primeasca adecat in 1974 dupa ce a fost exilat)
Imi cer iertare.

Sunt de acord cu cele scrise de Anca.

Sophia, scriitorii pe care ii citezi, Goethe, Schiller, Dickens, au trait inainte de epoca premiului Nobel.

Daca te uiti pe lista acestor premii, sunt multe nume rasunatoare si cunoscute dar si nume mai putin rasunatoare. Pana la urma, istoria hotaraste ce poate rezista timpului si ce nu. Uneori, istoria hotaraste si nedrept. Sunt autori de valoare care nu ajung asa 'rasunatori' pentru ca ceea ce scriu este prea original, nu raspunde de loc la ceea ce oamenii sunt pregatiti sa auda. Aici l-as pune pe unul din autoii mei dragi, G. K. Chesterton.
Si sigur, sunt autori foarte mari care nu au primit premiul Nobel, cum ar fi Proust, Rilke, Kafka, Nabakov.
Premiul Nobel de altfel se da nu numai pentru calitatea literara, ci si pentru 'serviciile aduse umanitatii' prin opera literara. Deci, in mod clar, are o conotatie social-politica din start.

Cand spui ca unii actori romani de mare calitate nu ajung cunoscuti in occident, aplici la ei invers argumentul tau cu 'nume rasunatoare' si 'autor cunoscut' sau tradus. Vorbim o limba care nu este de circulatie internationala, deci este firesc ca un om de cultura roman care scrie sau joaca pe romaneste sa aiba mai multe dificultati sa ajunga cunoscut peste tot. Daca Eugen Ionesco isi scria piesele pe romaneste, pariez ca nu il stia atata lume astazi.

Sigur ca intra si elementul mediatizarii. De exemplu Soljenitin este ce-i drept un autor bun, care are multe merite, insa el a primit premiul Nobel, el este cunoscut in occident, in schimb alt scriitor, Schalamov, care a scris despre aceleasi subiecte si care dpdv literar este mai bun, nu este asa cunoscut. El nu a ajuns in occident, ci a murit intr-un spital de psihiatrie in URSS... In plus, poate nu avea nici carisma publica a lui Soljenitin.

Sa stii ca se scriu muuulte carti si despre suferintele oamenilor aici, in Occident, si in general despre problemele de aici. Mi se pare tocmai o mare deschidere ca premliul Nobel sa se deschida si spre Europa de est, mi se pare de lauda ca europenii din vest sa se intereseze mai mult de ceea ce se intampla sau s-a intamplat si in est.
Carti care sa descrie problemele emigrantilor exista multe. Am citit de exemplu de curand doua carti de Marina Lewycka, o autoare contemporana de origine ucraineana care scrie in engleza. Poate te intereseaza (sunt si foarte umoristice si in acelasi timp serioase) - s-a tradus in tot felul de limbi, si pe romaneste si desigur in germana.

Si, ca sa fiu concilianta, o sa mai adaug ca nu esti singura care a criticat unele decernari (sau ne-decernari) ale premiului Nobel ca fiind prea politice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 26.10.2009 at 10:47:27.
Reply With Quote