View Single Post
  #7  
Vechi 31.08.2014, 15:00:05
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaelaandreea Vezi mesajul
Acum ma rog ca Dumnezeu sa imi lumineze mintea sa fac ceea ce trebuie si ceea ce este in concordanta cu religia mea!
Va multumesc!
O zi binecuvantata!
Du-te la un duhovnic(alt duhovnic si nu la individul ala) si spovedeste-te
cat mai repede si spune-i de chestia cu nercomantia.Dar sa-i spui pe nume: necromantie ca sa inteleaga bine duhovnicul in ce te-ai bagat.

Citat:
Pamantul a ramas la preot eu am plecat acasa ,iar acum stau si ma gandesc daca este bine sa ma intorc peste 3 sapt sau nu?
Eu te sfatuiesc sa n-o faci!
Iar de cate ori te mana gandul asta sa-l alungi cu rugaciune.
De asemeni de cate ori te mana curiozitatea despre ce se intampla cu
ceilalti de pe celalta lume, sa-l alungi cu rugaciune.

Pune intre tine si astfel de ganduri, crucea lui Hristos, sa vezi cum iti dispar
gandurile astea, pt ca sunt de la necuratul.

In linkul ala care ti le-am dat spune si parerea lui Dumnezeu cu privire la
necromantie, dar se pare ca fie nu l-ai citit,fie l-ai citit dar nu l-ai luat in
seama.
Uite aici fragmente din link:


Dumnezeu a poruncit in Vechiul Testament: "Sa nu alergi la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei" (Lev., 19, 31). Si iarasi: "Barbatul sau femeia, de vor chema morti sau de vor vraji, sa moara neaparat; cu pietre sa fie ucisi, ca sangele lor este asupra lor" (Lev., 20, 27). Chemarea spiritelor mortii este "uraciune" inaintea lui. Dumnezeu si El nu o permite in poporul Sau (Deut., 18, 9-14; IV Regi, 21, 6), socotind-o ca pe una dintre cele mai mari razvratiri ale omului impotriva voii Sale.



Auzi ce spune Sfanta Scriptura: "Nu se cuvine oare poporului sa alerge la Dumnezeul sau ? Sa intrebe, oare, pe morti pentru soarta celor vii? Intrebati legea si descoperirea" (Isaia, 8, 19-20). Iar cand bogatul nemilostiv ruga pe Avraam sa trimita pe Lazar in casa tatalui sau ca sa comunice starea in care se afla el si sa-i aplece astfel prin pocainta pe fratii sai, Avraam le-a raspuns ca celor vii le este de ajuns descoperirea Legii ("Moise si Proorocii") si, deci, nu au trebuinta de mai mult (Luca, 11, 30-31). Si cu adevarat, prin descoperirea dumnezeiasca ce ni s-a facut prin Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, noi avem tot ce ne trebuie de stiut spre mantuire si nu avem nevoie sa-i intrebam pe morti - mai bine zis pe demoni - spre folosul mantuirii noastre.


Eu zic ca este destul de clar, pozitia lui Dumnezeu cu privire la necromantie
Iar acum vine o intrebare. Cum se face ca tu ai cazut in chestia asta
fara sa stii ?
Pai:
daca ai fi citit Vechiul Testament ai fi stiut .
daca ai fi citit vietile sfintiilor parinti ai fi stiut
daca ai fi citit Noul Testament ai fi stiut
iar atunci cand ala ti-ar fi propus asa ceva, cine ai citit cele de mai sus
ti s-ar fi aprins beculetzul rosu.

Vezi cum lipsa de informatii provenita din delasare, ignoranta, comoditate,
si superficialitate iti creaza probleme ?
Iar rezultanta acestora te-au impins in mod indirect, in cazul asta spre
alte belele si mai mari ? Apelarea la necromantie ?
Ce ti se intampla acum este plata pt delasare + ignoranta+comoditate+
superificialitate, care te-au impins spre alt pacat:vorbirea cu mortii.
Iar daca nu te duci la duhovnic sa te spovedesti, va veni si plata pt
necromantie.

Insa Dumnezeu fiind milostiv fata de tine, l-a indrumat pe ingerul tau
pazitor sa intrii pe aici ca sa-ti dai seama la ce te expui. Adica Dumnezeu
a vazut ca ai facut-o fara intentie(prima oara) si ti-a mai dat o sansa.Te-a indrumat(in acest caz pe un forum) unde altii sa-ti arata gravitatea faptei pe care intentionezi s-o consumi.

Ei bine , acum stii ce inseamna necromantia, acum Dumnezeu te-a avertizat ca esti langa linia rosie. Sfat: N-O TRECE !.
Intoarce-te inapoi, prin mersul la duhovnic, citirea Vechiul Testament,si a Noului Testament, citirea vietiilor Sfintiilor Parinti si
multa rugaciune.

In concluzie: nici sa nu-ti treaca prin gand sa te intorci la acel individ.
Scoate-l din mintea ta.Sa nu mai existe !.

Last edited by oaie_cugetatoare; 31.08.2014 at 15:44:52.
Reply With Quote