View Single Post
  #11  
Vechi 28.10.2008, 22:44:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ZIUA A CINCEA
MUNTELE MASLINILOR
MANASTIREA TATAL NOSTRU
Dupa ce urcam in serpentine pe munte ,ne oprim la aceasta manastire carmelitana ,aflata pe ruinele unei manastiri orotodoxe,biserica ELEON,construita de SF.ELENA.Intr-o pestera aflata aici IISUS HRISTOS i-a invatat pe apostoli sa se roage ,i-a invatat rugaciunea TATAL NOSTRU ,de unde vine si numele acestei manastiri.Intram in curtea cu copaci grosi si umbrosi si admiram peretii de jur imprejur atit in curte cit si inauntru in manastire ,pe care scrie rugaciunea Tatal Nostru in 62 de limbi.In lb.romana scrie in partea dreapta a altarului.Dar nu imi amintesc sa fi vazut grota in care Mintuitorul a spus aceasta frumoasa rugaciune apostolilor.PACAT MARE ca nu ni s-a aratat! Si nici manastirea DOMINUS FLAVIT ,care nu e prea departe de ea si care era in program .Chiar ca nu inteleg nici acuma de ce!!??

CAPELA INALTAREA DOMNULUI
Este o constructie rotunda si are o cupola cu mici ferestre.Aci am admirat si privit urma TALPEI MINTUITORULUI cind s-a inaltat la cer!.Ne-am inchinat si am sarutat acest loc deosebit sfintit de pasii Mintuitorului.Locul este incadrat de o ladita de lemn,iar alaturi se poate aprinde luminari cumparate de la intrare,si sa le punem intr-o ladita cu nisip ,aflata linga urma talpei .Curtea capelei este inconjurata de ziduri inalte.Acest loc este cinstit nu numai de crestini ci si de musulmani
Mai urcam pina la manastirea ruseasca de calugarite cu hramul Inaltarii , de pe ELEONcare este inchisa fiind in renovare .Intram intr-o curte mare cu alee cu pomi umbrosi si ajungem la locul care marcheaza piatra pe care a stat Maica Domnului ,cind s-a inaltat la cer Fiul EI,in partea de sud-est a bisericii,avind deasupra o icoana a MAICII DOMNULUI.Ne inchinam aci si apoi trecem prin curtea cu pomi umbrosi si admiram Ierusalemul de sus si o priveliste minunata a imprejurimilor ,despre care nu stiu nimic pt ca nimeni nu ne explica ce se vede jos ,ce sate ,localitati .Am inteles ca din turn se vede pustiul Iudeii pina la Marea moarta.Lasam in dreapta acest peisaj si intram in paraclisul construit pe locul unde s-a aflat CAPUL SF. IOAN BOTEZATORUL ,unde se mai vede groapa in care a fost gasit si partial din frumosul pavaj original.Ne inchinam si sarutam acest loc sfintit unde a stat ingropat capul SF.IOAN BOTEZATORUL ,ne inchinam si la icoana sfintului,admiram celelalte icoane din paraclis ,aprindem lumainari si dam pomelnice ,caci aici ,pe linga maicile rusoaice sint si maici romince.Plecam spre iesire cind tocmai intrau in acest paraclis un alt grup, straini.La poarta ne luam icoane cu Inaltarea Domnului si mir cu o frunza in el ,verde ,cu mir imbatator ,care cuprinde si uleiuri de la icoane mari facatoare de minuni ,cum este si aceea din aceasta manastire rusa.La poarta le vinde un paznic roman.Intru si la pangar dupa ce imi iau apa de drum de la un robinet aflat linga poarta,dar nu cumpar nimic preturile la rusi fiind cam saltate.
Plecam de aici la
MUNELE SION
,la biserica unde a adormit Maica Domnului ,dar urcam putin cu autocarul si ne oprim la ZIDUL PLINGERII .Era simbata ,sarbatoarea evreilor si aici la intrare am stat la coada si am fost controlati ca la vama ,doar ca nu aveam decit bagaje minime.Pentru noi crestinii zidul plingerii are doar semnificatia unui vestigiu al templului lui SOLOMON ,ruine ce le privim in dreapta noastra ,asteptind la coada la intrare.Acest zid mare la care se roaga evreii si pun biletele in el ,de o parte femeile ,de o parte barbati ,ma face sa ma intreb daca Dumnezeu le mai asculta rugaciunile ,caci ei se roaga la un Dumnezeu UNIC ,NU TREIMIC .Asa ca la zidul plingerii evreilor eu am pus miinile pe zid si m-m rugat pentru ...EVREI:DA-LE DOAMNE SA TE CUNOASCA PE TINE DUMNEZEUL CEL ADEVARAT IN 3 PERSOANE ,sa isi foloseasca inteligenta urmind cele 10 porunci ale tale spuse de FIUL TAU, lor,pe muntele fericirilor,si nu sa faca rau omenirii in speranta desarta a unei imparatii din lumea aceasta.Plecam si urcam pe jos pe linga zidurile inalte le Ierusalimului pe SION la biserica impunatoare catolica unde la demisol se afla locul adormirii MAICII DOMNULUI ,cu un mulaj al EI din lemn de abanos, pe un pat mortuar cu o cupola pictata cu Domnul IISUS si femei din Vechiul Testament .Parca nu mi-a placut ,desi stiu ca om fiind si EA a fost muritoare.Aci a fost casa SFINTULUI IOAN EVANGHELISTUL ,caruia DOMNUL i-a dat-o spre ingrijire.Tot aci s-a pogorit si Duhul Sfint asupra apostolilor.Aci sint 9 altare ,iar sus in biserica aflata deasupra sint 7 altare .Iesim si trecem pe linga memorialul holocaustului.Mergem tot prin aceeasi zona si vedem casa si locul unde a avut loc CINA CEA DE TAINA ,un spatiu gol,camera cu citeva coloane la care urcam citeva trepte; inconjurat de niste coloane se afla un maslin pe o masa ,unde a fost CINA;apoi foarte aproape intram la mormintul regelui DAVID ,aflat pe un piedestal inalt si acoperit cu o cuvertura albastra.Se intra separat femeile pe o parte si barbtii pe alta parte ,dar un zid fals de pinza ne impiedica sa vedem bine si clar pina la mormint.Camera este ingradita cu o usa de fier care nu permite intrarea pina la mormint,cel putin la acea ora si dinspre partea femeilor.Mormintul se afla sub cina cea de taina ,adica sub acest foisor de foc,unde si Duhul Sfint s-a pogorit asupra apostolilor.Locul unde odihneste scriitorul PSALTIRII,prorocul lui Israel si stramosul lui HRISTOS este venerat de iudei ,crestini si musulmani. Iesind din aceste locuri coborim spre autocar admirind de sus de pe SION biserica SF.PETRU GALICANTU ,aflata si ea in program...dar...e locul in care PETRU S-A LEPADAT DE HRISTOS si am aflat ca este biserica catolica.Admiram de sus gradina Ghetimani cu Biserica Natiunilor ,biserica SF. STEFAN ,primul martir ,biserica Maicii Domnului si a Mariei Magdalena ,svelta si cu cupole de aur ...aflate si ele pe lista de vizitare...dar....mai erau si altele pe muntele de vizavi ,numit si muntele sfatului rau ,unde s-au sfatuit evreii sa-l vinda pe HRISTOS ,dar care nu erau in program .In Ierusalem sint foarte multe biserici acestea enumerate sint mai aproape una de alta si totusi ..nu le-am vazut decit de departe ,caci a trebuit sa plecam in patria sfintului IOAN BOTEZATORUL
Reply With Quote