View Single Post
  #610  
Vechi 07.07.2013, 23:22:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Pai nu au cum sa se implineasca fiindca trebuia sa se implineasca si NU s-au implinit.
Acum facem si noi ca adventistii care au fixat pana acum sfarsitul de vreo 20 de ori in ultimii 150 de ani si fiindca nu le-a iesit, acum o dau cotita.
Ei spun ca sfarsitul a venit deja, dar in mod spiritual. Si urmeaza sa vina si real.
...
Nu știam că tu stabilești termenele de împlinire a proorociilor, care vin din veșnicie; asta înseamnă amestec în treburi dumnezeiești.

21. Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu.
22. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și lasă morții să-și îngroape morții lor.(Mt8,21-22)

Adică deși nu era încă mort, ucenicul i-a cerut lui Iisus să-l păsuiască de a-L urma până după înmormântarea tatălui său care oricum urma să moară în curând; din asta se mai poate înțelege și că Iisus l-a apreciat pe ucenic ca fiind cu adevărat viu și vrednic pentru propovăduire.
Adevărat îți spun: spiritualul este real întru totul, însă cei mai mulți(printre care bănuiesc că și tu) au impresia că fapticul este real; fapticul vine totdeauna după ce spiritualul nu mai poate fi împiedicat să se împlinească și care în prealabil totdeauna este comunicat proorocilor pentru aducerea la cunoștința oamenilor spre a se schimba imediat comportamentul lor. Dacă nu se schimbă nimic, spiritualul se săvârșește conform proorociei, apoi fapticul pe care-l vede tot omul cu ochii lui.

Last edited by Demetrius; 07.07.2013 at 23:26:18.
Reply With Quote