View Single Post
  #60  
Vechi 21.10.2009, 17:41:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Invierea sotiei soldatului
[...]
Domnule Iustin,

Cu tot respectul, si dumneata crezi in povesti de genul asta? Daca sufletele ar fi filtrate in functie de pacatele lor la fiecare vama, atunci numai cei sfinti sau drepti ajung sa fie judecati la judecata particulara? Pai la ce sa mai fie judecati, din moment ce aceia care, cum scrie clar, asculta cuvintele Lui Hristos respectand asadar Legea noua si crede in Cel ce L-a trimis s-a si mutat din moarte la viata si la judecata nu va veni?

Si daca exista un anumit tip de suferinta pentru fiecare pacat, cum se vor chinui cei care au minim doua pacate diferite, in mod multiplexat in timp? :)) Li se vor scoate ochii, smulge limba si pieptul, apoi aruncati in foc, dupa care ii vor manca viermii, dupa care vor manca ei viermi si pisici moarte, apoi vor fi aruncati in smoala (imi imaginez un urias care invarte plictisit cu lingura la cazan ca sa se prajeasca bine toti damnatii), de unde vor trece eventual in tartarul inghetat si functie de numarul de pacate o vor lua de la inceput? Oare si Parintele Staniloaie credea asa ceva?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote