View Single Post
  #11  
Vechi 26.11.2009, 00:18:31
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai asta este unul dintre punctele noii legi: cimitire private, unde ma gandesc ca este posibil sa fie si o capela neafiliata vreunei religii. Desi vorbind de Romania, chiar si cel mai mare necredincios pana la urma e ingropat cu preot. Eu cel putin inca nu am auzit de inmormantare nereligioasa in Romania. Poate pe viitor? In oras la mine in Suceava este o Casa Mortuara construita pe vremea comunistilor., nu am fost niciodata inauntru, arata pe cat de spooky posibil, si mi s-a spus ca nu sunt cruci, etc, deci acolo pot fi tinuti cei care nu vor sa aiba de a face cu biserica, sinucigasi care nu pot fi dusi la biserica, cred.

In momentul de fata daca persoana moare la spital, este automat dusa la morga. Si acolo este imbalsamata, spalata, etc, familia vine cu hainele, sicriul si masina, si pleaca unde au aranjat, acasa sau la biserica. Daca moare acasa si suferea de o boala grava si incurabila nu mai este dusa la morga, vine un medic sa constate decesul, si se cheama acasa cineva pentru imbalsamare.

Last edited by Noesisaa; 26.11.2009 at 00:22:42.
Reply With Quote