View Single Post
  #16  
Vechi 13.10.2010, 22:05:56
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Ne intalnim din ce in ce mai rar cu bunul samaritean.Ce determina impietrirea inimii fata de suferinta aproapelui? Fie ca unde sunt spini, sa vedem trandafiri.


Fiecare in parte e un bun samaritean la un moment dat. Cum citeam mai demult intr-o carte: "Oamenii, cat ar fi ei de rai, sunt adeseori mai naivi decat s-ar putea crede si au o candoare pe care nimeni nu le-ar banui-o. Ca oricare dintre noi e altfel."


... suntem inconjurati de buni samariteni. Pt ca de nimeni Dumnezeu nu se desparte definitiv, nici in cele mai abjecte momente. Mereu exista in sufletul oricarui om o farama de bunatate in care sa se oglindeasca Dumnezeu.
De multe ori faptul ca noi nu le acordam felul de atentie cuvenita celor "rai" ne face mai vinovati decat ei. Un dar de iubire trebuie dat celor care au cea mai multa nevoie de el. Un gest bun, o dovada de incredere,o vorba buna in schimbul unei jigniri...

Noi nu vedem toti bunii samariteni din jurul nostru pt ii blamam pe ei in loc sa ne vedem partea noastra de vina- pt ca din cauza putinei noastre rugaciuni, putinei noastre credinte, putinei noastre iubiri- si din cauza asta poate ei sunt mai reci.

Poate au avut parte de prea multe suflete reci, sau de suflete reci ce au doar vorbele calde. Si-au inteles totul gresit. Si au inceput sa greaseasca, apoi oamenii au inceput sa-i priveasca cu dispret. Si-au inceput sa adopte atitudini defensive.

E usor tare sa ierti doar din vorbe. Sa ne gandim insa la Iisus care a spalat picioarele apostolilor. Pe langa Fiul lui Dumnezeu, orice om e infinit de pacatos. Totusi El le-a spalat picioarele. A vazut binele din toti. A vazut peste orice rau, in sufletul lor asa cum e el, asa cum a fost facut. Curat si bun.
Noi ce putem sa vedem in semenii nostri? Cate "paie" le putem gasi in ochi la toti de nu-i vedem ca buni samariteni. Oare ne credem deasupra pacatelor lor? oare le credem pacatele asa de scarboase ca nici cu mintea nu putem cauta sa le intelegem?...

Cati dintre noi oare pot sa se roage sincer si cu durere pt o prostituata, sau pt un betziv care bea si alocatiile copiilor, sau pt un proxenet, sau alti oameni din categorii asemanatoare? ei nu pot fi buni samariteni oare?...
Eu nu pot. Nu reusesc nici macar cu un gand bun sa ma gandesc la asemenea persoane de multe ori.

Dar sa ne aducem aminte ca Apostolul Pavel, ce viata avea inainte, cand se numea Saul... hulea cuvantul Domnului si prigonea, baga in inchisoare si omora crestini. Daca am fi trait noi in vremea lui, si am fi aflat de viata unuia ca el, nu numai ca n-am fi crezut c-o sa devina vreodata Apostol al lui Iisus, dar sigur nu l-am fi crezut in stare sa fie un bun samariten pt nimeni, si l-am fi dispretuit.
Ca tot vd de exemple... de buni samariteni dispretuiti. Sfantul Ciprian - cati dintre voi credeti ca un vrajitor are in el potentialul sa devina nu doar un crestin bun- ci SFANT?...
Sa ne departam putin gandul de Sfantul Ciprian...
Ganditi-va la... Maria Campina, Mama Omida, sau cine mai vreti voi. Vedeti ceva bun in sufletul lor?... Dar poate ele, vrajitoare sau sarlatence, ce-or fi... poate credinta lor in Dumnezeu, si asa, servitoare are celui rau, cum sunt, e mai puternica decat a multora din cei ce sunt ortodocsi practicanti. Poate credinta lor nu se clatina pt cateva cuvinte... poate se vor mantui cu o ora inainte se moara. N-avem cum sa stim...
Si poate au aratat mai multa mila sincera fata de oameni in nevoi decat o sa aratam noi toti la un loc in toata viata. N-ai de unde sa stii ce-i in sufletul fiecaruia. De multe ori nici umul insusi nu stie exact ce-i in sufletul lui. Crede ca e rau si irecuperabil, dar nu e... Numai Dumnezeu stie...
Reply With Quote