View Single Post
  #7  
Vechi 08.04.2011, 20:51:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La stadiul 1 , mai toti suntem priceputi ! Pai , dumneata Andrei spui : " Mandria ( auto-adoratia ) se hraneste din slava desarta ( cautarea aprecierii celorlalti ) " Corect teoretic ! Mai spui : "Atunci cand suferim umiliri , are loc si o reducere a mandriei , o risipire a iluziilor umflate pe care ni le facem despre noi " . Foarte corect , dar teoretic ! Ce sa inteleg eu pana la urma , ca e o constatare , e doar o precizare , sau e o traire a ta ? De ce te intreb : pentru ca nu de putin timp ai deschis un alt thread ( lasat in coada de peste ) , intitulat pompos : " Iubirea prin ura de sine " , unde singur te contrazici in "teoria " lansata ( preluata ) din noul thread deshis de tine ! O singura observatie facuta la threadul " Iubirea prin ura de sine " , a facut sa-ti sara mustarul , sa te simti injosit . . . Din pacate ramanem la stadiul de teorie si expunem tot felul de "teorii" pentru a ne arata ceea ce vrem sa condamnam : marea si nesfarsita mandrie a noastra ! Spre aducere aminte :http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=5919
Nu știu exact la ce te referi când spui că mi-a sărit muștarul. Am revăzut topicul și am văzut că am spus exact ceea ce gândesc.

Repet: nu noi trebuie să ne umilim ci să acceptăm umilirile de la ceilalți. Asta nu înseamnă să nu ai un punct de vedere și să nu aperi ceea ce consideri că e adevărul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote