View Single Post
  #13  
Vechi 17.02.2018, 22:53:57
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Apreciez inteligenta ta si nu pricep cum de ai inteles pe dos.
Ucenicii au inteles cu totul altceva: o lectie a fortei rugaciunii pline de credinta.
Marcu 11
20. Dimineața, trecând pe acolo, au văzut smochinul uscat din rădăcini.
21. Și Petru, aducându-și aminte, I-a zis: Învățătorule, iată smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
22. Și răspunzând, Iisus le-a zis: Aveți credință în Dumnezeu.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te și te aruncă în mare, și nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
Am inteles tocmai ceea ce trebuia sa inteleg. Iisus a blestemat un smochin pentru ca nu venise inca vremea ca el sa faca fructe, iar acesta s-a uscat. O actiune complet lipsita de sens. Cum se poate spala oare interpretarea acestui pasaj? Bineinteles daca inteleg lucrurile in sensul ca daca omul nu va da roade se va usca precum smochinul. Aici trebuie sa fac abstractie de faptul ca amaratul acela de smochin are si el un program pentru a face fructe si chiar nu era obligat sa faca fructe in momentul acela. Dar pana la urma smochinul acesta nu e decat o nenorocita de tufa! In concluzie, daca vrei sa pricepi Biblia nu te agata de toate detaliile, ci ia povestea in mare.

Ca o observatie, eu m-am legat de pasajul in care Iisus injura smochinul. In pasajul acesta pe care l-ati reprodus dumneavoastra apar doua lucruri. Ucenicii vad ca blestemul a avut efect, iar in plus Iisus le spune ca daca se vor ruga totul li se va implini asa cum i s-a implinit si lui blestemul. Nicaieri nu se pune problema distinctiei dintre bine si rau. Pur si simplu tot ceea ce tine de credinta e luat de bun.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mie mi se pare a fi acelasi lucru: copiii suporta consecintele.
Chiar nu e acelasi lucru. Eu am zis urmatoarele:

"Una e sa spui ca o boala e favorizata de o gena ce s-a transmis de la parinti la copii si alta e sa spui ca copiii trebuie sa fie pedepsiti pentru relele facute de parinti."

Adica una e ca fiul tau sa moara de infarct pentru ca a mostenit de la tine niste gene ce favorizeaza riscul de infarct si alta e ca fiul tau sa fie spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai. Imi pare rau, dar aveti niste convingeri morale foarte periculoase. Nu as vrea sa ajungeti vreodata ministru al justitiei nici macar in vreo tara africana.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Hristos ne avertizeaza. Iar avertizarea este o dovada de dragoste. Si e de dorit sa o luam in seama.
Avertismentele date de un medic (daca vei continua sa bei in nestire, repede vei da ortul popii!) nu il descalifica in niciun fel.
In primul rand Hristos ne ameninta, iar diferenta dintre el si un medic e ca el ne va supune chinurilor iadului, pe cand medicul, chiar daca ne spune ca ne vom imbolnavi, nu el ne produce boala. Eu unul n-as consulta un medic ce m-ar imbolnavi. Nu v-as dori sa ajungeti vreodata medic cu asemenea idei ca ale dumneavoastra. Oricum, eu nu v-as calca pragul. As prefera un medic ce ma insanatoseste.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cu toții trăim într-o lume influențată de cel rău, însă pentru un om care s-a îmbarcat în corabia Bisericii ispitele vor fi altele decît dacă ar fi înotat de unul singur în marea vieții.
Cel rau? Vreti sa spuneti cei rai! Sunteti prea optimist. Lumea e mai rea decat credeti. Ispitele depind de ceea ce avem in cap. Pentru Simeon Stalpnicul exista ispita de a se cobori de pe stalp. Noi ceilalti nu avem aceasta ispita. Pentru un ortodox de profesie exista ispita de a manca in vinerea mare creveti. Eu nu am aceasta ispita. Pentru un gay exista ispita de a deveni straight. Eu nu am o asemenea ispita, deoarece nu sunt gay. Cat despre inotatul singur in marea vietii, aici ati facut o metafora superba, insa daca necrestinii ar inota cu totii singuri ar fi vai de capul lor. Din fericire insa acestia au inventat notiunea de compasiune si solidaritate cu semenii lor, asa ca obisnuiesc uneori sa se ajute unii pe altii atunci cand e vorba de inotat pe o portiune mai dificila din Gulfstream-ul vietii. Daca si crestinii ar invata aceste notiuni poate ca le-ar fi mai usor la inotat si nu i-ar ineca atat de des ispitele.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu simțiți că pierdeți, adică aveți niște convingeri, niște credințe apropo de marea întrebare a fiecăruia despre momentul exitus. Fie că sînteți ateu sau agnostic sau teist, tot credeți în ceva.
Bineinteles ca cred. Nu poti sa nu crezi chiar in nimic. De altfel a cunoaste presupune a-ti forma anumite convingeri Problema e doar in ce priveste modul in care iti formezi o convingere. Pe un om poti sa-l bati la cap inca de mic cu faptul ca a fost creat de Dumnezeu. Pana la urma i se va fixa aceasta convingere. Iar daca persista in incapatanare, poti sa-l sperii ca are sa-l bata Dumnezeu, sau poti sa-l atragi la biserica unde au sa-i placa picturile si muzica bisericeasca ce-l vor unge la inima si-i vor fixa convingerea ca Dumnezeu e mare. De asemenea poti sa il inveti sa caute adevarul de unul singur, sa isi foloseasca mintea pentru a analiza lucrurile, sa ii oferi instrumentele ce sa-i permita sa discearna ideile corecte de cele fara baza si deci sa-i oferi o metoda eficienta de a-si construi convingerile dar si metoda de a si le schimba. In primul caz vei obtine un om care va detine cunoasterea absoluta. In al doilea caz vei avea un om care va sti ca stie mult mai putin decat se poate sti. In final, primul e cel mai avantajat. A obtinut ceea ce a obtinut cu cel mai mic efort.
Reply With Quote