View Single Post
  #16  
Vechi 19.02.2018, 15:43:05
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu mai vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti. Ca sa-i combateti pe teologi e nevoie sa cunoasteti teologie. Altfel nu va baga nimeni in seama.
N-am nevoie sa ma bagati dumneavoastra in seama, ci cei care au anumite indoieli privind modul in care teologii privesc lucrurile. Pe teologi oricum nu am de gand sa-i bat la cap cu explicatii. Pe de alta parte ceea ce fac eu aici e interpretare de text, iar aici s-ar putea sa ma pricep putin, iar dumneavoastra in loc sa aratati lumii de ce nu e corecta interpretarea mea, preferati sa spuneti ca nu ma pricep la teologie, argument care din punct de vedere logic n-are nicio valoare. Deci puteti reveni la pasajul despre uscarea smochinului, ca deocamdata n-ati spus mare lucru despre el.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pasajul pe care l-am reprodus eu este urmarea textului prezentat de dumneavoastra.
Eu am prezentat contextul. Ca sa se poata intelege intreg episodul.
Iar eu am dat o interpretare acestui context. Care e problema? Nu putea fi facuta aici o analiza textuala? Pai ce e Biblia: text sau bomba atomica? Pentru un protestant ca dumneavoastra ce considera ca Biblia poate fi inteleasa de oricine deoarece scriptura se interpreteaza singura, ma mira faptul ca va abateti de la unul dintre principiile fundamentale formulate de insusi Martin Luther si imi impuneti sa iau de-a gata o interpretare prefabricata de teologi. Ati uitat cumva de "sola scriptura", sau ati trecut in tabara inamicului si considerati ca orice abatere de la o interpretare standard e gresita? Unde e consecventa? V-ati traditionalizat!

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu Hristos te supune chinurilor iadului, nu medicul te imbolnaveste, nu judecatorul te baga in puscarie.
Tu singur. Prin faptele tale.
Oameni buni, priviti realitatea! Ganditi-va la mafiotul care isi face de cap, omoara oameni, vinde tone de droguri, corupe politicieni si la urma se retrage undeva intr-o tara exotica sa traiasca bine, sa-si toace banii conducandu-si afacerile printr-o firma off-shore fara sa mai aiba grija autoritatilor. Frumos chin al iadului! Omul traieste bine mersi, moare de batranete si l-a durut toata viata in cot de toate. Sau ganditi-va la politicianul ce a inselat in mod constant alegatorii cu tot felul de promisiuni, a mintit cat a putut, a adunat banet cu lopata furand statul si a murit fericit in vila sa cu 30 de camere. Frumoasa tortura. Credeti ca acestia au mustrari de constiinta? Ca nu dorm bine noaptea, e adevarat, dar nici dumneavoastra nu dormiti uneori. Mai sunt unii care nu pot dormi noaptea de foame. Acestia stau mai rau decat dumneavoastra si mafiotii. Aia tortura si chin al iadului! Si chiar nu sunt vinovati pentru chinul lor decat ca s-au nascut unde nu trebuie. Veti spune ca suferinta e o proba a tariei de caracter. Problema e ca doar unii sunt supusi la aceasta proba, amaratii din Somalia, Chad, Rwanda etc. Cunosc o persoana careia i-a murit in urma cu vreo 15 ani fiul cel mare. Acum trei ani i-a murit sotul si dupa cateva luni fiica cea mica. Toti trei sunt asezati unul langa altul. Mama inca mai supravietuieste singura, desigur, pentru ca fiica cea mare e plecata peste mari si tari. Dumneavoastra ati avut o asemenea proba a tariei de caracter? De ce nu? Pentru ca nu mi se pare corect ca pentru unii sa fie muma, iar pentru altii ciuma.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Unde este scris in Biblie ca fiul tau va fi spanzurat pentru ca tu ai furat niste cai?
Fiul tau va fi spanzurat doar pentru ca tu l-ai invatat sa fure caii.
Nu e scris in Biblie. Biblia e doar o particica infima aceea ce poate fi scris.
Cineva poate fi spanzurat pentru ca a furat, nu pentru ca altcineva l-a invatat sa fure. Daca eu am fost invatat sa fur si nu fur, nimeni nu ma poate condamna. In societatile civilizate se pedepseste fapta, nu faptul ca omul e intr-un fel sau altul. Doar in societatile ajunse in ultimul grad de barbarie e pedepsit omul pentru ca e intr-un anume fel. Nazistii iar uneori si crestinii ii omorau pe evrei pentru ca erau evrei nu pentru ca faceau rele. Ortodocsii i-ar pedepsi pe penticostali deoarece ii considera eretici, la fel si pe atei. Noroc ca traim intr-o societate civilizata ce impune un pic de ordine tendintelor razboinice ale unor culte religioase. Ganditi-va insa ca in vremea in care legionarii au fost la putere in Romania, crimele lor au avut si o latura religioasa. Ati auzit de Nicolae Iorga. Si ce e ciudat, nici pana in ziua de azi capii ortodoxiei nu s-au dezis de aceasta organizatie criminala, mai ales ca biserica a sustinut-o pe fata. Ba unii cum a fost Iustin Parvu s-au declarat pe fata legionari.

Asadar e periculos sa judecam oamenii dupa ceea ce credem noi ca sunt predispozitiile lor. O judecata corecta se face dupa fapte. Crestinii dumneavoastra dupa ce judeca?

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dar Dumnezeu Își arată dragostea Lui față de noi prin aceea că, pentru noi, Hristos a murit când noi eram încă păcătoși.
O fi murit pentru pacatosii din vremea lui, desi nu vad sensul. Daca eu sunt criminal si altcineva e condamnat in locul meu, inseamna ca eu nu mai sunt criminal? Cam asa ar sta treaba cu spalarea pacatelor. Oricum, e bine ca justitia in tarile civilizate nu se face dupa principii crestine.
Reply With Quote