View Single Post
  #2  
Vechi 12.01.2007, 16:25:27
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Domnule, minune mare, hai sa va zic despre ce este vorba,
Am efectuat o experientza ciudata, simpla si totusi greu de explicat.
Am invatzat la fizica cum ca avem polul nord magnetic si cel sud magnetic.
Si ca sa probez daca asha stau lucrurile, am spart niste coolere defecte vechi.
Le-am luat magnetul si am vrut sa le gasesc polii.
Magnetul la coolerele respective era ca o panglica circulara dar nu era intreaga, asha era modul de fabricatie probabil. Arata ca un cilindru foarte scurt, cam ca si cum ai face dintr-un paralelipiped grosime mica un cilindru fara sa-l unesti. Buun, deci asha era fiindca asha s-a fabricat, nu stiu de ce.
Si am incercat la megnetul respectiv sa-i gasesc polii: si am constatat ca avea mai multzi poli si nu doar 2 cum suntem obijnuitzi.
Avea parcurcand cercul, la fiecare sfert cate un pol alternant, iar pe partea interioara in aceleasi locuri polaritatea era inversa.
Si atunci am intzeles ca povestile cu triunghiul bermudelor ar putea fi adevarate.
Am luat harta magnetica a terei de pe net sa incerc sa-mi explic, si serios ca n-am intzeles, deoarece se vede atat la nord cat si la sud aceleasi caracteristici iar pe la ecuator caracteristici contrare.
Deci s-ar putea ca Pamantul sa aiba nici mai mult nici mai putzin decat 3 centuri magnetice. (o explicatzie, poate fi falsa)
Despre asta sa fi vorbit Popol Vuh, ori zeitatzile lui Asterix cand vorbeau despre Thor care o fi invins puterile magnetice ale Semiramidei?
Acuma se pare ca au detectat marii fizicieni ca ele se misca.
Bineintzeles ca se vor termina calendarele ca acelea erau dupa soare si Luna. Si se va trece la calendare dupa Pamant. Nimic mai simplu...
Dumnezeu sa ne ajute in marea trecere.
Domnul Iisus sa ne calauzeasca.
Reply With Quote