View Single Post
  #62  
Vechi 30.10.2013, 21:51:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Cea mai mare greșeală pe care o faceți dumneavoastră în familie este că nu deprindeți pe copii cu nevoința muncii."
De cele mai multe ori, fetita mea prefera sa ma ajute la treaba, decat sa se joace cu jucariile.
Copiii prefera lucrurile facute in comun. Acest lucru trebuie incurajat.
Noi ne jucam impreuna cu ei, apoi ei muncesc impreuna cu noi. Totul facut in comun!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am observat că mai nou încurajăm "asamblarea unor cuburi sau a unor componente din plastic, mașinuțe" etc, dar uităm că omul se regăsește cel mai bine în natură.
La oras, natura este aproape inexistenta, iar unde exista, drumul pana la ea necesita un timp insemnat.
La sat, doar noaptea se intra in casa.
Viata la oras este un canon greu, asumat de voie sau de nevoie.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am citit o vorbă frumoasă despre educație:
Educația copiilor începe de la nașterea părinților.(SN Lazarev)
Minunat cuvant.
Nu multi parinti reusesc sa evite propriile traume in cresterea copiilor lor.
Cand parintele trece printr'o copilarie grea si printr'o tinerete plina de pacate are mici sanse sa stie sa'si creasca bine copiii.
Credinta, iubirea si odihna parintilor nasc in copiii lor credinta, iubire si odihna.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 30.10.2013 at 21:55:14.
Reply With Quote