View Single Post
  #11  
Vechi 01.12.2006, 05:44:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

NU vorbesc de la mine , spun ce am auzit in Sf. Biserica .
In Sf. Treime nu exista ierarhie . Aceasta o arata si Ochiul lui Dumnezeu in Triunchi . Triunghiul echilateral ,(adica cu laturi egale , pentru cine a uitat) arata ca Cei Trei sint egali .
Fiul nu este creatura , numai ereticii spun lucrul acesta. Oamenii sint creatura . Iisus Hristos este Lumina din Lumina , nu creat cum a facut Dumnezeu omul.
Iisus a fost insasi Dumnezeu . A fost om si Dumnezeu in acelasi timp .Tatal era in El .
Cei Trei sint deosebiti ,egali si UNA , pentru ca se suprapun se unesc dar nu se amesteca , raman Trei Persoane. Omul nu trebuie sa priceapa neaparat .Daca vrei sa amesteci 3 raze de lumina nu vei reusi ,dar raman la convingerea ca nu se poate expr. in cuvinte Aceasta Taina . Si noi sintem una cu Fiul cind traim crestineste ,ne spovedim ne impartasim ."cine mamanca trupul Meu si bea singele Meu petrece in Mine si eu intru dinsul" .Trebuie sa intelegem ce citim .Sau "ramaneti in Mine precum Eu raman in Tatal" ,"fara Mine nu puteti nimic ".
Teoriile lui heruvim sint eretice ,nu va uitati in gura lui .
Se informeaza din carti eretice . Daca vrei sa pricepi mai mult ,( ai zis din cauza asta esti pe forum ),iti spun ca nu din forum vei pricepe ci din rugaciune .
Nu mai comenta , omul credincios isi cunoaste limitile si se opreste acolo unde vede ca nu-i este dat de Dumnezeu sa ajunga .
Dar gura ....... graieste , cine o poate astupa ? Numai Dumnezeu .
Doamne ajuta !
Reply With Quote