View Single Post
  #4  
Vechi 13.03.2010, 09:13:38
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Cool Da, asa e

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De fiecare data cand trebuie sa merg sa ma spovedesc simt o mare greutate,o mare rusine fata de mine insami si de Dumnezeu si o frica parca paralizanta. Si uite asa aman pina in ultimul ceas,cand de voie de nevoie ma duc.Iar apoi,dupa spovedanie,ma simt foarte usurat,si decis sa nu mai fac pacate care sa ma aduca in aceasta stare de blocare.
Am crezut ca pacatele cele multe sunt de vina pentru aceasta retinere. Cu timpul insa,chiar daca am mers mai regulat la spovedanie ,am mai amortit unele pacate,am inceput sa mai tin randuielile cerute de biserica,cu toate acestea,greutatea aceasta mare nu imi dispare. Sa fie frica?Sa fie mandrie?Sa fie cainta ?
Mai simte cineva aceasta greutate inainte de spovedit ?
Sa stii ca starea asta si eu am simtit-o multi ani la rand cand mergeam la spove.

Frica? De cine sa iti fie frica? De Doamne, Doamne care te primeste cu iubire? De parintele care te tine in brate si te mangaie pe cap, si iti da medicament ca sa fi din nou fericit/fericita?

Cainta? Pai daca iti pare rau, iti deschizi cu drag si usurinta sufletul ca sa primesti iertare.

Mandrie? Cu siguranta! Sa iti si zic cum functioneaza, ca sa stii pe viitor sa ii dai in cap la Aghiuta: El stie ca ai mandrie, si incepe sa iti induca teama ca spunand la un om pacatele tale iti vei strica imaginea de sfant/sfanta. O face finut, ca sa nu iti dai seama, ca daca ar zice direct te-ai prinde. De aia zice frumos: vai da e multa treaba de facut, vai dar poate e parintele ocupat, dar parca nu am starea, dar m-a chemat X sa il ajut, trebuie sa ma sune Y, dar cum sa-i spun parintelui ca poate il ispitesc sau ii fac rau?, oare n-ar trebui sa ma schimb si apoi sa ma spovedesc?, simt ca nu e timpul!, parca nu e ok acum sa ma spovedesc? mai bine las asta pe data viitoare, ca acum simt ca nu pot sa o schimb!, degeaba ma spovedesc ca iar o sa fac, ma simt rau de cand am intrat in biserca, mai bine merg afara/sau acasa sa-mi revin. etc.

Va suna cunoscute? Astea si altele asemanatoare, plus starea de fugi cat mai repede de popa? E normal la nenea cu cornite nu-i place...
De aceea e foarte important sa scapam de mandrie, insa fara duhovnic nu prea merge...

De aceea cand ne spovedim trebuie sa-i spunem parintelui si starile astea: parinte am asa o frica, o stare cand vin la dv. parca imi vine sa fug.
Trebuie sa zicem tot ce ne necajeste si nelinisteste.
Astfel il lasam pe Necuratul fara putere
Reply With Quote