View Single Post
  #10  
Vechi 08.03.2011, 20:30:10
PaulPop PaulPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa-ti schimbi atitudinea.Nu trebuie sa faci parada ca tii post.

Nu trebuie sa stie toata lumea CA TU TII POST.

Atunci cand esti obligat sa fii prezent la o reuniune, mai bine mananci decat sa spui tuturor ca tu tii post.Cand ajungi acasa, te rogi, ceri iertare si mergi mai departe.Doamne ajuta!
Ok, îmi pare rezonabil ce soluție propui, dar problema e că aproape zilnic mi s-ar oferi ocazia să calc postul... și atunci ce fac, îmi fur căciula?... Ăla nu mai e post când guști bucate de dulce de gura lumii...
Pe de altă parte, tocmai fiindcă am fost relativ discret și nu am făcut paradă că țin posturile, unii cunoscuți mă credeau vegetarian (fără să mi-o spună) și nu mică mi-a fost mirarea să văd cum ei se mirau că mâncam uneori carne... ei nu sesizaseră că eu evitasem carnea, brânzeturile și ouăle doar în zilele oprite (pentru mulți vinerea e ziua de mers la mici la iarbă verde).
Problema cu mersul la reuniuni s-a acutizat astăzi la sărbătoarea de 8 martie la care am refuzat să particip, fiind o zi de post aspru (doar pâine și apă seara), fiindcă am considerat că e mai ușor să nu merg la o masă decât să nu servesc nimic (!); pe de altă parte nici nu am voit să mint susținând că am alt program, pur și simplu am spus că refuz participarea fără să dau vreo explicație, ceea ce a atras antipatia colegelor.
Reply With Quote