View Single Post
  #8  
Vechi 26.08.2011, 09:33:13
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Aerul de generalizare pe care l-am citit in celelalte postari nu prea are acoperire in realitate. Am avut eleve (de liceu) cuminti si nu putine. Cele (cateva doar - intr-o clasa de cu 17 fete, doar doua) "necuminti" erau marginalizate in general de baietii clasei, evitate discret si civilizat.

Acum ar trebui precizat ce se intelege prin "fata cuminte". Fetele cuminti pe care le-am cunoscut erau dragute, aranjate, imbracate curat si decent, aveau un vocabular retinut dar bogat pentru discutii serioase, dadeau replici inteligente baietilor care cutezau sa faca vreun a propos nepotrivit. La petrecerile clasei dansau decent (isi alegeau impreuna muzica, pentru a respecta gusturile tuturor), se comportau intr-o maniera placuta, atractiva, dar care lasa sa se inteleaga ca acolo e limita.

Imi amintesc de un moment care mi-a placut mult in atitudinea lor ( a tuturor ): una din cele "necuminti" adusese un CD cu manele. Regula era sa puna fiecare, pe rand, muzica ce-i place. Cand au auzit despre ce fel de "muzica" este vorba, baietii nu au spus nimic, s-au privit intre ei semnificativ si au iesit toti discret din sala. Fetele i-au urmat in aceeasi discretie. Impecabil comportament!
Reply With Quote