View Single Post
  #10  
Vechi 25.01.2012, 14:28:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce facem cu cei care injura Biblia si pe Domnul nostru Iisus Hristos? Cum trebuie sa procedam?

Si cu sectantii care sustin ca, din moment ce ei il recunosc pe Hristos ca Mantuitor automat primesc Duhul Sfant si vorbesc in limbi. Ei sustin ca vorbirea lor nu e de la Satana ci de la Dumnezeu din moment ce il recunosc pe Hristos.
Parintele Cleopa se referea la eretici in special la neoprotestanti. Din cate imi dau seama si e parerea mea, nu la cei ce se nasc asa, ci la cei ce si incearca sa isi impuna conceptiile gresite, adica la cei ce fac prozelitism.
Pentru ca spune ca daca nu incearca sa atace credinta sa ne purtam fara sa tinem cont ca e de alta religie. In zilele noastre am observat ca pe langa cei ce fac prozelitism al cultului lor multi inearca sa impuna o alta conceptie aparuta in secolul trecut, ecumenismul. Iar acestia par mai agresivi decat primii, ii deranjeaza toti cei ce nu spun ca toate cultele sunt cam la fel.
Si printre atei, sunt care doar cred ei, fara sa se apuce sa se contrazica cu altii sau sa isi impuna conceptiile lor si altora, si sunt si din cei ce fac un fel de prozelitism. La fel si printre cei din alte culte sau religii.
Reply With Quote