View Single Post
  #1  
Vechi 13.08.2012, 08:05:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Aspecte din iudaism

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Stimate Decebal,
Depinde de cum priviti lucrurile.
Daca faceti OMUL si apoi luati o jumate din el pentru a face femeia si cealalta jumate ramasa o faceti barbat, in asa fel incat prin unirea celor doi sa reconstituiti OMUL, ceea ce rezulta din afacere este cu totul altceva decat povestea coastei. Inclusiv capul este impartit in doua: jumatate la femeie si jumatate la barbat.

Spuneti-mi si mie ce Torah aveti pentru ca eu o am pe:
The CHUMASH, The Torah: Haftaros and five Megillos with a commentary anthologized from the rabinic writings.
By Rabbi Nosson Scherman
The Stone Edition
Eleventh Edition
Thirteen Impressions March 2000 - November 2010
Published and Distributed by Mesorah Publications, Ltd.
Îmi pare rău pentru dumneavoastră și pentru felul în care interpretați. Acolo nu scrie că a luat o jumătate, ci că a luat o "coastă" sau o "parte". Intrepretarea dumneavoastră este exagerată.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ca atare sunt deacord cu faptul ca Elohim nu a fost misogin in Creatie, ci misogini au fost oamenii.
Iar dupa ce am vazut si descoperirile facute de medicina legate de ADN-ul mitocondrial care se transmite doar pe linie materna ca si statutul de evreu, si dupa ce am vazut si descoperirile legate de amprenta parentala ce face ca inteligenta sa se transmita pe linie materna in timp ce forta fizica si reflexele de aparare la mediu pe linie paterna, am zis ca iata ca este cum am zis si eu mereu: Dumnezeu nu este nedrept, daca unuia i-a dat fizicul, atunci celuilalt i-a dat inteligenta. Bine-nteles ca exista si multe exceptii, insa cei doi au fost creati complementari pana la nivel genetic. Iar de la femeie se transmite ceva in plus, acel ceva ce a permis apoi demonstrarea genealogiei umane urmarind ADN-ul mitocondrial transmis doar pe linie materna. Stiau evreii ce stiau cand au stabilit ca un copil din mama evreica dar tata non-evreu este la randul sau evreu insa viceversa nu-i valabila, daca mama nu-i evreica, tatal poate sa tot fie evreu ca copilul tot nu este...
Ceea ce spuneți dumneavoastră nu se susține. Spuneți că unuia, bărbatului, i-ar fi dat fizicul, iar femeii inteligența? Privind din punctul de vedere al istoriei se pare că bărbatul este cel care a lucrat mai mult cu inteligența și înțelepciunea, iar femeia cea care și-a etalat și încă își mai etalează mai mult fizicul decât inteligența; mă refer așa în general, pentru că până acum nu am văzut "un Hegel" în rochie.

Referitor la descendența la evrei, este foarte clar din primele cărți ale VT că descendența era făcută pe linie bărăbătească. Doar mai târziu a apărut așa zisa descendență pe linie maternă, înăs la origini poporul evreu își făcea descendența pe linie masculină. Chiar și genealogiile Mântuitorului din NT sunt prezentate pe linie masculină, în ambele evanghelii. Asta cu descendența feminină este o invenție târzie și nu era practicată inițial la poporul ales al lui Dumnezeu.
Reply With Quote