View Single Post
  #10  
Vechi 22.03.2016, 22:11:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Relicva majora a crestinatatii, camasa lui Cristos (sau Sfanta Tunica) va fi expusa spre venerare in aceasta primavara. Este vorba de o ostesiune exceptionala, in mod normal Camasa lui Cristos este expusa o data la cincizeci de ani.

In ultimele douasprezece secole, Sfanta Tunica a stat in grija Manastirii din Argenteuil, Franta.
Initial necusuta, Sfanta Tunica este, astazi, cusuta pe un suport textil. Abatele care o avea in grija a taiat-o in bucati la Revolutie, de teama sa nu fie profanata, asa cum s-a intamplat cu alte relicve. Fiecare bucata a fost incredintata unui enorias cunoscut pentru credinta sa. Dupa ce revolutionarii si-au mai potolit setea de sange si distrugeri, a fost reconstituita pe suport textil, dar unele bucati nu au mai fost aduse inapoi, fiind facute pierdute...

De notat ca, in urma expertizei din 1986, urmele de sange de pe Sfanta Camasa (aflate in dreptul umerilor si spatelui, unde Domnul nostru si-a purtat Crucea) apartin grupului sanguin AB. Acelasi grup sangvin a fost gasit si in urmele de sange din Giulgiul din Torino, precum si pe Orarul din Oviedo. Nu este altul decat grupul gasit, de fiecare data, cu ocazia miracolelor euharistice, cand are loc Prefacerea vizibila.

Imi amintesc ca am invatat ca acest grup de sange, AB, este grupul "primitorilor universali". Intamplare sau mai mult decat atat ?
Citind viata sfintei Nina ,cea intocmai cu apostolii si crestinatoarea poporului georgian am aflat ca sfanta camasa se afla in Georgia ,ingropata in mormantul unei evreice care a murit de indata ce a primite aceasta camasa ,nu la mult timp dupa rastignirea Mantuitorului.

Last edited by anita; 24.03.2016 at 14:03:12.
Reply With Quote