Subiect: cele 10 porunci
View Single Post
  #25  
Vechi 18.11.2010, 21:23:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Eu ma refeream la zeii care nu au legatura cu crestinismul. De exemplu zeii egipteni(ca tot povesteai de Moise). De ce acei zei faceau minuni? Inteleg argumentul ca ar fi fost un substitut dar de ce functionau?
Ma bag si eu in discutie, daca nu-i cu suparare.

ai2, doctrina crestina invata despre existenta unei intregi lumi supra-materiale, sau spirituale, daca vrei.

Despre cel putin o parte din aceasta lume avem la cunostinta prin Scriptura si Traditie - vezi ingerii si demonii.

De asemenea, te rog sa observi ca atat in VT cat si in NT si in crestinism in general este interzisa vrajitoria, necromantia si alte asemenea manifestari oculte.

Din insasi interzicerea lor putem infera existenta lor obiectiva - vrajitoria, necromantia, sau alte modalitati de a uza ilicit de anumite aspecte ale lumii spirituale si de a lua legatura cu entitati existente in aceasta lume spirituala sunt reale.

Plecand de la aceasta premisa, este lesne de inteles ca o asemenea entitate (sa-i zicem demon), manifestandu-se in raport cu niste egipteni, sau mayasi sau mai stiu eu ce, va primi apelativul de "zeu".

Acesta poate fi un posibil raspuns la intrebarea ta.

Trebuie insa facuta distinctia intre "zei" si Dumnezeu. In raport cu o furnica, si eu sunt zeu. Dar nu sunt Dumnezeu.
Reply With Quote