View Single Post
  #6  
Vechi 19.09.2021, 17:03:29
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuizaL9 Vezi mesajul
Stimați frați/stimate surori întru Hristos, întâmpin mari probleme, iar sufletul nu mi se liniștește niciodată, nici măcar când îmi spun rugăciunea sufletului. Vreau să îl iubesc pe Dumnezeu, să îmi frământe inima și sufletul să-mi plângă după El. Ajutorul Lui este întotdeauna cu mine, dar nu pot depăși granița recunoștinței. De asemenea, am gânduri necurate, râd de Patimile Dumnezeului nostru, le nesocotesc, nu simt nicio tristețe, pe Maica Domnului o desconsider, considerând-o o femeie fără bucurii în viață, lipsită de inteligență, un model nedemn de urmat pentru feministele de azi. Aleg întunericul, fugind de cărțile în care sunt descriși Îngerii Domnului și Lumina Sa. Nu înțeleg Frumusețea Împărăției Sale, dorind mai bine Iadul. Sufletul îmi este fără substanță. Nu am nicio desfătare, nicio veselie, doar un gol. Măcar de aș fi tristă! Mă rog Domnului să mă întărească în această ispită, dar rugăciunile mele sunt în van. Vă rog, spuneți-mi ce aș putea face, cu cine să vorbesc! Sunt disperată!
Subconstientul a fost ani la rand suprimat de idei religioase ce au constrans dorintele si vointa dvs.
Gandurile de hula pe care le aveti sunt revolta subliminala asupra a tot ce vi s-a spus ca sunteti in raport cu si ce ar fi "dumnezeu". Adica o pacatoasa in fata unui Dumnezeu exigent ce va primeste in audienta decat prin mijlocirea celor insarcinati sa vb in numele Sau. Ce va face sa pareti si sa fiti neputincioasa indiferent de decizile pe care le luati si actiunile pe care le savarsiti. Acele ganduri sunt frustrarea care s-a acumulat datorita cerintelor deprinse dintr-o invatatura contrara dezvoltarii si evolutiei firii umane. Crestinii cu adevarat practicanti ajung de cele mai multe ori la depresie, ura fata de succesul si fericirea materiala citindu-se pe chipul lor.
Eu va sugerez daca tot doriti sa fiti crestina si in acelasi timp impacata cu realitatea, sa faceti cam ce fac 95% din crestini, sa NU puneti in practica invataturile din crestinism. Orientati-va doar catre dorintele psihice si cerintele fiziologice ale corpului dvs. Sanatea psihica si fizica este absolut necesara pt a trai o viata cat de cat implinita si feticita.
Si nu uitati ca este bine sa avem ganduri, a fost nevoie de un interval incomensurabil pana cea mai mare revolutie a evolutiei glorifica aceasta realitate, si anume gandul abstract.
Reply With Quote