Subiect: Sfanta Cruce
View Single Post
  #13  
Vechi 10.09.2009, 23:39:15
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit Sfinta Cruce

Dragii mei si eu am sa va relatez o intimplare adevarata si sa ma crede-ti pe cuvint,pentru ca nu inventez.S-a intimplat in familia mamei mele ,practic bunicei mele i s-a intimplat .Cind era tinara in primii ani de casatorie cu bunicul meu ,aveau deja copii ,sapte.Cum in anii 30 - 40 viata era axata foarte mult pe agricultura si cum viata era grea si bunicii mei au optat pentru cumpararea de pamint si de al lucra pentru a se intretine.Numai ca avind foarte multi copii ,curte mare ,animale ,bunicii mele ii era foarte greu sa mearga si la munca cimpului.Nici la Biserica nu putea sa mearga, deoarece era ocupata cu cresterea copiilor ,curatenia casei .ingrijirea curtei si tot ce se intimpla intr-o familie mare.La Biserica mergea ,doar bunicul cu parintii lui.Bunica era o femeie credincioasa ,dar pentru ca era precum o sclava legata de curtea respectiva nu pleca nicaieri ,nu ii ajungea timpul.Tinea sarbatorile,fara sa ajunga la Biserica.Intr-un an de ziua Sf.Cruci ,de parca nu iar fi fost de ajuns bunicului meu cu cite o impovarase pe bunica a obligat-o sa mearga la cimp sa ii ajute la taiat de coceni.Bunica a refuzat si i-a amintit bunicului ca e o zi sfinta si ca trebuie aminata ziua de munca .El nici nu a vrut sa auda s-a suparat a inceput sa o certe ca nu vrea sa il ajute ,ca toate celelate femei din sat isi ajutau sotii la muncile cimpului si el se face de rusine si multe altele.Intr-un final bunica a acceptat saraca ,au ajuns la cimp si nici nu au inceput sa taie coceni ca primul cocean pe care l-a taiat bunica mea i-a ajuns direct in piciorul sting si pe gamba i-a ramas semnul Crucii .Imediat a lesinat au terminat si cu lucrul in ziua aceea ,bunica a suferit vreo doua luni ,cert este ca a ramas cu semnul Crucii .Eu asa am cunoscut-o cu crucea pe picior .Stiu ca e impresionant ce v-am povestit,dar asa s-au intimplat.De aceea trebuie sa invatam sa fim mai buni si sa urmam cuvintele Domnului .Eu inca sper ca lumea se v-a indrepta.Trebuie sa respectam tot ce ne-a lasat El.Doamne Ajuta.


Doamne Iisuse Christoase miluiete-ma pe mine pacatoasa.....
Reply With Quote