View Single Post
  #26  
Vechi 24.03.2011, 22:34:06
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu, nu pot sta impreuna cele doua fete ale monedei, sunt de acord cu dvs si va inteleg frustarea. Dar nu pot sa inteleg cum de suntem unii oripilati la fenomenul Pitesti, unde cativa tortionari ordinari au chinuit cumplit niste oameni doar pentru a se lepada de credinta, si acceptam cu seninatate sa-I punem in spate lui Dumnezeu razbunarea, chinurile si torturile cumplite din iad, si nu de 5 luni sau 1 ani de zile, ci pe o VESNICIE (Scotman, sa nu iei ca un apropo la tine, ca nu este, te asigur si chiar te inteleg). Stiu ca vor veni cu citate din Biblie, dar eu voi ramane la ceea ce a spus Insusi Dumnezeu prin FIUL SAU despre EL: ca e DESAVARSIT si ca e TATAL NOSTRU. Un tata nu-si chinuie fii chiar daca sunt rai, ii indeparteaza de la el dar nu-i chinuieste. Nu spun sa va luati dupa mine pentru ca eu n-am plasa de siguranta. Cel ce crede intr-un Dumnezeu gelos si razbunator are plasa de siguranta in cuvintele autorilor Bibliei si se pot dezvinovati: Doamne, asa scrie la Biblie, asa citim. In plus daca Dumnezeu e desavarsit asa cum spun eu, au plasa de siguranta a nemarginitei Sale mile si a iertarii lor daca au indeplinit celelalte cerinte. Adica un Dumnezeu Atotbun nu se supara daca cineva il vede aspru si razbunator, dar un Dumnezeu razbunator probabil se va razbuna pe mine pentru indrazneala de "cosmetizare". Deci, sfatul meu, lasati-va plasa de siguranta si nu mergeti dupa mine. Sunt doar exemplul negativ.
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS,nici o problema.De obicei, cand le iau direct, parca mai am timp sa ma dezmeticesc.Doare cand iti vin usor din spate da toate-s vechi si noua-s toate.Pregatisem un post lung dar am constata ca as fi apelat iar la plase de siguranta,citate biblice si ipocrizie din plin.Ce drept am eu sa le spun oamenilor ce sau cum sa creda?La final toti vom afla raspunsul.Cel de Sus sa fie alaturi de noi toti.
Reply With Quote