View Single Post
  #176  
Vechi 13.07.2013, 21:30:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Și cred că, deși părintele Bartolomeu nu s-a referit la aceasta, cuvintele sale pot constitui pentru noi și o temă de meditație în privința relației noastre cu creștinii de alte confesiuni.

Uitați, aici, pe forum, ce s-a întâmplat de când au plecat cei 2 colegi catolici. Uitați-vă cât de sărace sunt discuțiile de la rubrica dedicată Bisericii Catolice... Suntem doar noi și, vorba aceea, "noi centrăm, noi dăm cu capul". De ce? Fiindcă mulți dintre noi n-au fost capabili să înțeleagă faptul că, pur și simplu, există creștini care se raportează la aceleași realități ale lumii spirituale, dar din perspective diferite. De aceea, de prea multă "toleranță", unul dintre catolici a fost exclus de pe forum, iar celălalt s-a retras în semn de solidaritate cu primul.
Așa zișii "catolici" care au părăsit temporar forumul au făcut-o din propria lor alegere, fără ca să fie forțați de nimeni sau de nimic de pe forum. Prin urmare, ei sunt principalii vinovați de "sărăcia discuțiilor" de pe secțiunea referitoare la romano-"catolici"; mai sunt însă alți doi vinovați, anume lipsa de cultură religioasă a ortodocșilor, precum și lipsa de simțire a pravoslavnicilor. Nici pe tine nu te prea văd purtând vreun dialog pe acea secțiune, și încă nu ai răspuns la întrebarea dacă "catolicii" sunt sau nu eretici, sunt sau nu în afara Bisericii lui Hristos, sau cum spunea Enciclica Patriarhiei Ecumenice de la 1895, tăiați de la Biserica cea adevărată a lui Iisus Hristos.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Suntem doar noi și, vorba aceea, "noi centrăm, noi dăm cu capul". De ce? Fiindcă mulți dintre noi n-au fost capabili să înțeleagă faptul că, pur și simplu, există creștini care se raportează la aceleași realități ale lumii spirituale, dar din perspective diferite. De aceea, de prea multă "toleranță", unul dintre catolici a fost exclus de pe forum, iar celălalt s-a retras în semn de solidaritate cu primul.
Te referi cumva la perpectiva diferită a heterodoxiei, sau a ereziei mai bine spus?

În ce s-ar concretiza așa zisa perspectivă diferită? Poți să dai exemple, sau este vorba doar despre o lozincă?

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Așa s-a întâmplat, din păcate, de foarte multe ori în istorie, inclusiv în viața reală...
Din păcate? Din păcatele cui? Sau cumva ortodocșii trebuie să stea încolonați, să aplaude și să ridice în slăvi pe oricine își bate joc de credința lor și, mai mult, chiar "la ei acasă", după cum au mărturisit câțiva utilizatori ortodocși care s-au simțit ofensați de șarjele anti-ortodoxe ale unor utilizatori "catolici". Dar pe tine nu te-am auzit niciodată să te iei de lăturile pe care le-au deversat pe acest forum "catolicii" la adresa pravoslavnicilor, probabil pentru că și tu pleznești de prea multă obiectivitate, nepărtinire, bun-simț și toleranță. Stai liniștită că de mult ne-am dat noi seama cam ce hram porți și că, deși te pretinzi obiectivă etc, ești de o părtinire și de un subiectivism cu mult dincolo de bunul simț pravoslavnic. (îmi cer iertare că trebuie să fac o astfel de remarcă, dar în lipsă de moderatori ... mai trebuie și spus lucrurilor pe nume)

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cât de bogată spiritual ar deveni lumea, dacă am înțelege să ne acceptăm unii pe alții cu iubire și bucurie, așa cum reușeau Sfinții și, în primul rând, așa cum ne primește pe noi toți Hristos!
Hristos poate ne-o primi, dar înaintea lui Hristos te mănâncă "Sfântul Părinte". El, deși nu se știe exact care este, pentru că după "catolici" nu Petru este paznicul Împărăției, ci un papă sau altul care i-a luat locul sfântului Petru, trimițându-l probabil într-un sejur de neuitat prin bogățiile luxuriante ale paradisului.

Apropo, întrebare de baraj, atât pentru pravoslavnici cât și pentru heterodocși: cine este așa zisul vicar al lui Hristos, Petru sau papa, și dintre papi care dintre ei?

Dacă e papa, atunci sfântul Petru ce mai paște, el ce mai păzește, cine, de ce și cum a reușit să îi fure cheile Împărăției și să îl lase pe sfântul Petru fără chei, fără păstorire, fără turmă și, mai ales, fără loc de muncă mai ales pe criza asta economică?

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Hristos în mijlocul nostru!
Papa în mijlocul nostru!, de fapt deasupra noastră, că doar el e șeful, după ce l-a destituit pe sfântul Petru, i-a furat cheile și i-a uzurpat poziția pretinzând că o face în temeiul dreptului divin, deși nu avem nicio mărturie credibilă a Sfintei Tradiții că Hristos i-ar fi dat conducerea Bisericii de drept divin papalului. Știi cum se zice, Doamne apără-mă de prieteni, că de dușmani mă apăr eu!
Reply With Quote