View Single Post
  #180  
Vechi 14.07.2013, 00:32:14
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Îmi amintesc de o idee minunată a părintelui Rafail Noica: "Ortodoxia este firea omului". Orice ființă umană este, într-un anumit sens, într-o mai mare sau mai mică măsură, creștin ortodox, prin gândurile bune, frumoase, nobile, conforme voii lui Dumnezeu pe care, în mod sigur, fiecare persoană umană din lumea aceasta le-a avut măcar de câteva ori în viața sa.
Pravoslavnic nu ești și nici nu poți să fii în afara Pravoslaviei. Iar pravoslavnic ori ești, ori nu ești. Nu merge cu sferturi de măsură. Gânduri bune, nu se știe după ce criterii bune, au ori pot avea mulți, asta însă nu îi face și nu îi va face niciodată pravoslavnici. Pravoslavnic devii prin pocăință, prin credință, prin Botez și Ungerea cu Duhul Sfânt, prin nașterea din nou, de sus, din Dumnezeu, și apoi întărești toată viața cu lucrarea virtuților, cu purificarea de patimi și, dacă dă Dumnezeu, și cu ceva iluminare și desăvârșire, dacă nu, mai aștepți până în ziua când te vei împărtăși mai cu adevărat din Sfintele Mistere ale lui Hristos. Gândurile bune ale unui născut de la Duhul Sfânt au o altă calitate decât gândurile bune ale unuia care nu este inițiat în viața în Hristos. Dealtfel ceea ce ai spus poate fi catalogat aproape în vecinătate cu erezia; doar Hristos a spus foarte clar că acela care nu este născut din Duhul nu poate vedea Împărăția, iar dacă nu poate vedea Împărăția, adică dacă nici măcar nu are deschisă această posibilitate, atunci acela cu siguranță nu este ortodox.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Oare doar cei care aparțin în mod formal Bisericii Ortodoxe sunt ortodocși?
Oare doar fiii lui Avraam din punct de vedere biologic fac parte din poporul ales?... Sutașul roman din Evanghelie n-a fost, potrivit cuvintelor Mântuitorului, incomparabil mai plin de credință decât fiii lui Israel?...
Cred că punem accentul, de multe ori, în mod exagerat pe conștiința apartenenței noastre confesionale care, desigur, este și ea foarte importantă.
Cred că nu toți "ortodocșii" (cu certificat de Botez în BO) sunt și orthodocși și unii dintre creștinii "neortodocși" sunt orthodocși.
Înțelegeți?
"Nu toți cei din Israel sunt și israeliți", remarca, inspirat fiind de Duhul Sfânt, Sfântul Apostol Pavel și, am putea adăuga fără teama de a greși față de adevărul biblic, mulți dintre cei "netăiați împrejur" s-au dovedit a fi, prin credința în Hristos, israeliți adevărați, membrii legitimi ai Israelului celui nou și adevărat - Biserica.
La fel, cred, există ortodocși care, din diverse motive, se află în afara BO și există neortodocși mândrii de apartenența lor pur formală, conjuncturală, la confesiunea ortodoxă.
Am impresia că începi să o dai în retorică protestantă sau pocăită, ba dacă aș fi altcineva aș spune că te lansezi în atacuri la ierarhia clericală, la care, paradoxal, nu eziți niciodată să ne îndemni a face ascultare. Păi cum să (mai) facem ascultare de unii care întrețin această stare de lucruri pe care chiar tu o numești apartenență formală la Pravoslavie?

După cum am mai spus, nu există la propriu pravoslavnici în afara Pravoslaviei, nu există pravoslavnici în afara Botezului și a Ungerii cu Duhul Sfânt, a împărtășirii din Sfintele Mistere, a unei vieți corespunzătoare cu statutul de nou născut din Dumnezeu. Duhul Sfânt este Duhul unității, nu al risipirii, și ca să mă folosesc de exemplul pe care l-ai dat, "sutașii" din afara Pravoslaviei vor găsi într-o zi, prin harul lui Dumnezeu și prin buna lor credință în căutarea Vieții celei adevărate adevărul și Pravoslavia Creștină.

Poate ești victima unei propagande protestante sau papiste, sau ecumeniste, care încearcă nivelarea lucrurilor, doar doar ne-om duce și noi la aceeași troacă cu ei. Eu văd foarte bine că tu militezi, și din ce în ce mai susținut și mai agresiv, pentru abolirea granițelor confesionale, mai ales ale granițelor pravoslavnice, și în același timp pentru deschiderea pentru celelalte confesiuni. Evident, celelalte confesiuni "creștine" nu trebuie să abolească granițele, doar noi pravoslavnicii trebuie să facem asta, pentru a putea probabil să ieșim din starea de formal botezați și a primi și noi mântuirea. Ți-am spus deja că te contrazici de multe ori și multe lucruri pe care le spui sunt cusute cu ață albă, ca să nu spun că sunt în vecinătatea înșelării duhovnicești.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nu mai rețin ce teolog spunea că noi știm sigur unde este Biserica cea adevărată, dar nu știm sigur unde nu este.
Cu certitudine este vorba despre un teolog heterodox, un eretic. Numai un eretic ar putea să spună că nu știe sigur unde nu este Biserica cea adevărată; sunt convins, deși nu îi știu apartenența confesională, sunt convins că pravoslavnic nu este. Dealtfel se vede și din conținutul spuselor sale că este eretic.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Ce vreau să spun?
Nicidecum nu pledez pentru "o incursiune în alte confesiuni" creștine!
Să ne ferească Dumnezeu de capitularea de la sfânta noastră credință revelată, Ortodoxia pentru care atâția Sfinți și-au dat viața, mărturisind până la capăt, în scrierile lor și cu sângele lor, faptul că aici, în Biserica Ortodoxă a lui Hristos, ne vom mântui!!!
Orice ar fi, chiar și cu prețul vieții, orice creștin ortodox este dator să rămână consecvent credinței sale, fiindcă fidelitatea față de Biserica Ortodoxă e credincioșie față de Întemeietorul ei!
Ți-am spus deja că prea le coși cu ață albă!! Și, Doamne, dar albă mai este și țipătoare la ochi! Stai liniștită că știm, înțelegem ce vrei să spui. Doar nu îți faci iluzia că a ajuns într-atât să ne păcălească vigilența pravoslavnică vorba ta mieroasă unsă cu toată dulcețurile. Și Luther, Calvin, Zwingli, Simons și alții și ei știau ce vor să spună, și ei ne îmbrobodeau înspre eliberarea de barierele confesionale, despre care tu însăți spuneai mai sus că nu ar trebui să ținem cont chiar așa de tare, că doar oricum la ortodocși --- evident că la ei, nu la alții, numai ortodocșii sunt intoleranți pe forum, ereticii nu, ei pot să verse toate lăturile, ei sunt drepți și ortodocși de la natură, că doar Ortodoxia este și firea (formală) a ortodoxului și firea autentică a ereticului --- apartenența este mai mult formală, cu certificate, cu acte ca la primărie. Și când te gândești că până în secolul XIX clericii ortodocși aveau în țările române căsătoriile pe mână; ce mai vremuri, Doamne, cum se mai luptau clericii pravoslavnicești cu cronicile și condicile însurățeilor (doar știm, din marea înțelepciune pe care au sedimentat-o pravoslavnici români, mai de la nord așa, că "cine are sămânță bună, tot botează și cunună, cine are sămânță rea, nu-l ia-n samă nimenia") și cum mai lăsau ei de o parte civilizația Duhului, cultura cărții și mai ales Sfânta Cruce, lepădarea de sine și urmarea lui Hristos.

Și apropo, de ce să fie numai ortodoxul consecvent credinței sale, ceilalți, heterodocșii, ereticii și toți sectarii, ei nu pot să fie și ei consecvenți credinței sale? Numai ortoodxul trebuie să fie ortodox cu acte, ceilalți nu? sau poate pentru ceilalți este valabilă zicerea cu ortodoxia, firea omului. Toți ereticii sunt ortodocși de la natură; ce sens ar mai avea existența, barierele Ortodoxiei din moment ce există peste tot, că doar toți sunt părtași la natura umană, adică la "ortodoxie", ce, Doamne ferește, să ne mai ferim atâta? Toată lumea-i ortodoxă și punct. Nu trebuie să devină, căci este așa făcută de la natură.
Reply With Quote