View Single Post
  #23  
Vechi 18.11.2014, 19:58:51
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Nope.Daca te referi la democratia atheniana(care avea la baza sistemul
sclavagist), atunci afla si tu acum ca intr-un sistem(oranduire) sociala
acolo unde exista sclavie nu exista morala, doarece exploatoarea unui om
de catre alt om nu este moral.
Ce mi-ai spus tu aici, reprezinta o alta forma de control si nu morala.
Sclavii aia nu erau omorati pt ca erau pusi la muncile de jos(adica era
nevoie de ei, erau utili) insa daca sclavul refuza aceasta munca era omorat
pentru ca nu mai era util.
Asadar in astfel de sisteme ( ca democratia atheniana) condamnarea la moarte era hotarata in functie de cat de util sau nu era sclavul , societatii respective.
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar asta nu este un sistem moral este un sistem demonic(anti-moral).
Ceea ce-mi amintesc este ca si evreii aveau sclavi, si ii foloseau la diferite activitati, dar nu stiu daca erau asa sadici, avand in vedere credinta lor, si ii maltratau pe bietii oameni. Se zice ca asa era randuit la acea vreme, si poate tindem sa credem ca sclavii evreilor erau persoane ingrijite, intretinute, hranite si odihnite, ceea ce nu prea suna a sclav, care trebuie sa fie apt si pregatit pentru fiecare nevoie a stapanului, umil si bun de folosinta, util, caci altfel, dupa cum ati spus, inseamna ca nu poate fi scalv in adevaratul sens al cuvantului. Nu spun ca legile alese de om sunt in totalitate morale, pentru ca depinde de perioada in care plasam discutia si despre ce acorduri discutam, cu prevederi banesti sau altele. Au puncte locale cu fundament moral. Si exemplele date in a doua parte a exemplificarii, din codul lui Ur-Nammur, sunt clare si exacte, tintesc principiul atat moral cat si de egalitate in drepturi a cetatenilor considerati ca fiind la acelasi nivel social, etnic, politic.
Reply With Quote