View Single Post
  #27  
Vechi 19.11.2014, 12:36:30
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Morala e de când omul. Numai că, desăvârșirea morală o aduce Hristos. El plinește prin Duhul Său și prin întreaga Lui lucrare capacitatea morală a omului dintotdeauna.
Vedeti dumneavostra, eu nu am conflicte majore de opinii cu oameni ca dumneavoastra. Spre exemplu, aceasta opinie este impartasita si de catre tatal meu.
In interpretarea mea simplista, eu sunt mai putin moral decat un crestin, in termeni absoluti. Adica, indiferent de gradul inalt al moralitatii unui non-crestin, ea nu este desavarsita. Sunt OK cu asta. De ce? Pentru ca acest mod de gandire exclude discriminarea.

Pe de alta parte, exista multi crestini de esenta tare, ca sa le zic asa, in ochii carora nu numai ca nu sunt desavarsit moral, dar sunt complet imoral. Imaginati-va ca acest mod de gandire nu are cum sa evite discriminarea. Moralitatea mea, zic ei, este precum viata in lipsa Soarelui: 0.

Nu pot decat sa fiu multumit atunci cand luati atitudine in fata unor interpretari radicale. Un eventual protest din partea mea, un om total imoral, nu ar fi facut decat sa le consfinteasca faptul ca aveau dreptate.
Reply With Quote