View Single Post
  #87  
Vechi 01.10.2008, 11:12:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ancah a scris:
Citat:
...de exemplu proorocirile lui Petrache Lupu, caci suferim de aceeasi "boala" ca si atunci. Ma intreb insa de cate ori sa ne mai trimita Dumnezeu prooroci?!?
Sora Anca,

Romania a avut parte la mijlocul si sfarsitul deceniului al patrulea al secolului trecut de niste falsi prooroci, cum bine spunea parintele Negroponte, citandu-l in aceasta categorie pe Petrache Lupu. Imi spune gandul ca, dupa tot ce am citit despre Vasilica Gurau, o alta vizionara de la mijlocul acelui deceniu [viitoarea maica Veronica, stareta a chinoviei Manastirii Vladimiresti, jud. Tecuci, astazi, jud. Galati]Galati]ca si aceasta poate fi inclusa in aceeasi categorie [a se citi despre acest subiect delicat la tema "Mari Duhovnici si Predicile lor", topicul "Pr. Ioan Iovan"]. Ba mai mult, fapta acestei maici eretice [ale carei "viziuni" nu se potrivesc in niciun caz cu invatatura Sfintei Biserici Ortodoxe] si a ucenicelor sale din 1955 de a tainui/ascunde doi ofiteri nemti ai Wehrmachtului, ramasi in Romania din timpul celui de-al doilea razboi mondial, a stat la temelia decretului autoritatilor comuniste din tara noastra, din 1959, de decimare a monahismului romanesc. Ambii [si Petrache Lupu, dar si maica Veronica [Vasilica Gurau] sunt plasati de catre teologii ortodocsi contemporani in aceeasi categorie, a ereticilor.
Iertare!

Dar decat sa tot vad mereu pacatele altora, mai bine mi le-as vedea pe ale mele, ca nu sunt nici putine si nici usoare, iar acesta, spun Sfintii Parinti, e cel mai de pret dar pe care i-l poate oferi Dumnezeu omului...

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote