View Single Post
  #20  
Vechi 30.04.2011, 01:52:46
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi cer iertare, dar la prima intrebare nu exista un raspuns. El ar fi trebuit perceput printre cuvinte.
Asa m-am gandit si eu...

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Totusi... Dupa israeliteni, samarineanul era un condamnat sigur, asa cum credem si unii dintre noi fata de oricine nu este de confesiune ortodoxa. Pilda Mantuitorului ne spune totusi altceva. Si TOATA invatatura lui Hristos este bazata numai pe dragostea de aproape, fie ca-i vorba de oferirea celuilalt obraz, fie ca-i vorba de vamesi si pacatosi, fie de jertfa pe cruce a Mantuitorului si rugaciunile Lui neincetate fata de vrajmasi, pana in cel mai de pe urma ceas. Datoria noastra este sa iertam de 70 de ori cate 7, doar ca noua nu ne cere nimeni socoteala mantuirii altora, dar de iertat nu avem cum sa iertam; cat despre a ne ruga pentru ei, deh...

Ce sa le spunem "celorlalti"? Hristos a inviat! Atat. Restul numai daca suntem intrebati, dar si atunci, decat sa ne spunem o parere 10% buna si 90% gresita, mai bine ii trimitem la altii mai induhovniciti, dar ma tem ca ascultarea asta de "bune sfaturi", pare caraghioasa atunci cand vine din partea unor neofiti ca noi.
Sa nu uitam totusi ca suntem la noi acasa, pe un forum ortodox, unde se discuta, se marturiseste Ortodoxia adica dreapta credinta. Ei au venit de buna voie aici. Deci sa nu mai fie asa de "deranjati"....
Reply With Quote