View Single Post
  #1011  
Vechi 19.05.2011, 10:16:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iisus a venit sa aduca harul in lume, ca fapte si credinta aveau si cei dinainte. Si din moment ce dreptul Iov sau alti mari sfinti nu s-au mantuit (adica n-au ajuns in Rai) prin ce a facut, cum crezi ca un hindus care se inchina la zei are mai multe sanse? Doar pentru ca are fapte bune.
Mîntuirea drepților din VT nu era posibilă înainte de Hristos deoarece încă nu se săvîrșise Jertfa de Răscumpărare. Cu toate acestea, acei drepți nu erau chinuiți, ci stăteau în "sînul lui Avraam" într-o stare relativă de despărțire de Dumnezeu. Mai mult, în timpul vizitei Sale în Iad, Iisus le-a propovăduit "duhurilor ținute în închisoare" despre mîntuire și probabil că cine a îmbrățișat filosofia Sa de existență a ieșit de acolo, iar cui nu i-a convenit a rămas în împărăția întunericului împreună cu îngerii căzuți.

Acum, că Hristos a luat deja păcatele lumii asupa Lui, mîntuirea este accesibilă oricui. Dacă nu ar fi așa, atunci păgînii nu ar avea parte de libertate, care este un atribut esențial al chipului divin sădit în fiecare om. Chipul divin nu se pierde niciodată, rămînînd în vecii vecilor imprimat în oameni și în îngeri, indiferent dacă aceștia preferă Împărăția Întunericului sau mîntuirea - asta ți-o subliniază orice mare Teolog al bisericii ortodoxe.

Cătălin, dacă tu te-ai fi născut în Groelanda și ai fi trăit într-un iglu, după o viață amărîtă de cîteva zeci de ani ai fi murit. Și te-ai fi prezentat atnci înaintea Lui Hristos la judecată. Cum ți-ar fi căzut ție să-ți spună Dumnezeu că tu nu ai fost botezat, deci vei merge în Iad! Probabil că ai fi răspuns: Ce este acela Iad? Ce este botezul, Doamne? Și Domnul ți-ar fi explicat. Atunci, în apărare, ai fi răspuns: Doamne, dar la noi în sat nu am avut preoți ortodocși să ne boteze, nu am avut biserică să participăm la Liturghie, nu am avut cum să ne împărtășim cu Trupul și Sîngele Tău. Biserica Ta cea adevărată a fost departe de ținuturile noastre. Deci cu existența mea eternă ce va fi? Unde voi fi cazat, în întunericul cel mai dinafară unde este plîngerea și scrîșnirea dinților?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi ca ce zice Biserica e exact ce spune si Iisus, altfel spunem ca Iisus S-a inselat. El spune ca nimeni nu va ajunge in Imparatie fara sa fie botezat cu apa si Duh Sfant. Si mai spune tot asa, ca nimeni nu va ajunge fara sa manance din trupul Sau si sa bea Sangele Sau. Altfel sunt conceptii neoprotestante.
Da prietene, exact așa îi răspune Hristos tîlharului care cere Împărăția: Astăzi vei fi cu Mine în Rai. Este clar că Raiul nu e totuna cu Împărăția Cerurilor, unde spune Hristos adevărat și iarăși adevărat, subliniat, că nu vor avea acces cei nebotezați, cei neîmpărtășiți, cei care nu sînt ca pruncii, cei care nu-s desăvîrșiți, cei fără de păcate (săraci cu duhul, săraci în păcate)! Aici e problema, că nu se face diferența dintre Împărăția Cerurilor, Rai și Pămîntul cel nou care va fi după Judecata de Apoi. În mod sigur există trepte ale desăvîrșirii, pînă la îndumnezeire unde ajung prea puțini. Așa cum nici în Iad nu este o singură stare de chin, de îndepărtare de Dumnezeu, așa nici mîntuirea nu este aceeași stare generală de apropiere de Dumnezeu.

Altfel, dacă nu ar fi așa, atunci Dumnezeu ar fi nedrept din cauză că multe suflete ar fi din start predestinate la întuneric din cauză că strămoșii lor nu au crezut și au refuzat dreapta credință mărturisită de Sfinții Apostoli. Sau din cauză că încă nu a ajuns la ei Sfînta Ortodoxie.

Deci, nu te grăbi, te rog încă o dată, nu te grăbi să judeci o lume întreagă înaintea Lui Hristos, pentru că nu cunoști absolut nimic despre miliardele de oameni care au trait și vor trăi pînă la Parusie. Dacă te grăbești să tragi concluzii la problema asta dificilă pe baza a ceea ce înțelegi tu sau alți teologi despre Ortodoxie, atunci nu te văd bine, frate. Ai mare grijă ce scrii, pentru că foarte mulți ochi citesc și mulți se smintesc. Dintr-un prea vajnic apărător al credinței ortodoxe s-ar putea să te transformi într-un paznic al Raiului, voind să între acolo numai cîțiva mai norocoși si ceilalți să se ducă... știi tu cui și unde.

Să luăm aminte și să nu uităm o vorbă adîncă pe care a spus-o Duhul Sfînt prin gura lui Pavel:

Iar dacă i se pare cuiva că cunoaște ceva, încă n-a cunoscut cum trebuie să cunoască.

Doamne ajută și scuze dacă nu m-am exprimat suficient de politicos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote