View Single Post
  #29  
Vechi 24.10.2012, 18:01:20
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acele reguli sunt rezultatul unui lung proces istoric care,pe parcursul sau,nu a fost ferit de momente cand regulile au fost aplicate cu ajutorul fortei coercitive a statului,pentru ca,tipic britanic,unde individul nu intelege spiritul regulii atunci va invata dimensiunea sa exterioara,punitiva.Este rodul abordarii unor oameni(dintr-o tara unde nativii le impun strainilor felul lor de a fi ca etalon,nu invers,ca sa nu ajunga o masa istorica amorfa)care isi iubesc trecutul cu pasiune,valorile sale,specificul lor si mai ales identitatea lor.Nu sunt dispusi sa renunte la ceea ce au castigat cu greu si atunci au ales un cadru politic,legislativ si cultural care sa fixeze in constiinta poporului britanic anumite aspecte.Departe de a fi perfecti sunt foarte perseverenti si mai ales nu sunt dispusi sa capituleze,nici in fata naturii,nici in fata altor popoare si nici in vicisitudinilor istorice.Cu toate erorile lor,deloc putine,au reusit si reusesc cumva nu numai sa-si protejeze cultura,cu regulile ei dar sa si faca din ea un etalon de civilizatie pentru altii.Este o masura a determinarii lor.Acest gen de reguli pot fi intalnite la toate universitatile din Marea Britanie pt ca au realizat ca o polemica distructiva,si ei au cunoscut asa ceva de multe ori,ii poate face sa regreseze atat din punct de vedere social cat si intelectual.Si atunci fixeza civilizatia in reguli cateodata seci si intransigente mergand pe ideea ca un lucru stabilit si aplicat in timp isi va corecta pe parcurs erorile inerente sau cel putin le va limita dar cu siguranta va genera un cadru fix de raportare,formator si modelator.Parerea mea este ca nu s-au inselat.Specificul lor ca popor se preteaza de minune la acest gen de abordare,pragmatica.Dupa cum bine spune un cantec de-al lor:"Rule, Britannia! rule the waves:Britons never will be slaves.".Cine are urechi de auzit sa inteleaga mesajul.

Din punctul meu de vedere acest gen de abordare este inaplicabila in Romania la ora actuala intrucat aici aproape s-a distrus tot ce era mai bun si frumos in acest popor,s-a distrus constiinta sa,pasiunea sa intelectuala si mai ales dorinta de a exista reguli ce trebuie respectate cu orice pret,mergandu-se pe ideea ucigasa ,,las ca merge si asa".Da,merge,direct spre groapa istoriei.Ramine ca generatiile actuale sau viitoare sa redescopere ce este mai frumos in acesta natie a noastra,sa invie valorile noastre traditionale fara a exclude spiritul european dar si fara a ne dizolva in el,si sa ne aducem aminte ca cele mai frumoase reguli,care nu trebuie scrise,sunt cele care se nasc din trairea voii lui Dumnezeu si dragostea fata de aproape,aspecte care au fost mereu in inima acestui neam,pana cand s-a inceput destructurarea spiritului romanesc si transformarea lui in cloaca de societate prezenta,manelizata,indobitocita,parca fara nici o identitate,parca fara trecut si viitor.Eu sper ca Dumnezeu,in marea Sa mila,sa ne ierte greselile si sa ne deschida iar ochii ca sa ne apucam si noi odata sa facem ceva pt natia noastra si tara asta,cat mai exista ceva din ea.Personal sunt satul pana-n gat de generatii de sacrificiu dar pt asa ceva as uita de frustrarea ce se naste-n mine cand aud aceea expresie.

Sper sa intelegem toti ca acele reguli ar trebui sa fie doar baza si nu culmea exprimarii noastre dar simplul fapt ca simtim nevoia lor si nu le subintelegem arata cam unde ne situam in lumea asta mare.Sau mai bine zis unde am ajuns.Parerea mea este ca noi putem mai mult ca ei,si ii cunosc foarte bine,doar ca am uitat cine suntem si ce trebuie sa facem.Poate aceste ultime doua reguli ar trebui sa ni-le amintim primele.Paradoxal aceste doua reguli sunt baza la ceea ce fac ei si spun paradoxal pt ca fara sa vrei,vazand asta,te gandesti la situatia celor din neamul tau.In rest votez pentru aplicarea acestor reguli intrucat le-am trait nu doar la modul teoretic ci si faptic si stiu ca dau rezultate.Dar sper sa adaugam la ele si contributia noastra si sa le punem in forma si spiritul nostru,altfel doar vom imprumuta,lipind iluzii de carton pe apa curgatoare a istoriei.Doamne ajuta!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 24.10.2012 at 18:11:17.
Reply With Quote