View Single Post
  #28  
Vechi 05.02.2013, 22:35:38
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Scuza-mi miopia, dar nu vad dragostea in tot ce ai scris.
Miopia ti se iarta! Aroganta insa, nici Dumnezeu nu o iarta! Si nu pentru ca este El aspru sau neputincios, ci pentru ca arogantii nu simt nevoia sa fie iertati. Iertarea este un proces bilateral; exista cel ce vrea sa fie iertat si exista Cel ce o acorda. Dar in cazul arogantei, exista numai Cel ce o acorda si atat. Cel putin pana ce se vor cufunda in intuneric si se vor asemana la suflet cu "uraciunea pustiirii", nu vor simti ca fac ceva foarte grav, fiind aroganti. Ba dimpotriva, vor considera ca e vorba despre o mandrie inocenta. Unii sunt chiar mai indaratnici de atat, caci ajungand la limita salvarii, vor alege pierzarea; vor alege sa spuna ca Dumnezeu e senil, iar ei sunt buni.

Pe mine, nu stiu prin ce eforturi si prin ale cui rugaciuni fierbinti, am fost salvat de la pierzare. Oricum ar fi fost, mila lui Dumnezeu a fost cea care m-a salvat de la innec in ultima clipa. Si cum poate sa se mai indoiasca de mila lui Dumnezeu si de iubirea Lui cea parinteasca si vie, si plina de smerenie si de rabdare si de blandete, cineva care L-a scuipat si L-a rastignit a doua oara. Din toata inima imi doresc sa nu ma mai intorc la acel intuneric si la acea uraciune cu care m-am "impartasit" vreme de mai multi ani.

Last edited by leonte; 05.02.2013 at 22:39:57.
Reply With Quote