View Single Post
  #227  
Vechi 15.11.2013, 00:16:30
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta daca mai aveai urme de indoiala:

Părintele Vasile Novikov - fragment din predica sa
http://www.youtube.com/watch?v=umUAiN3AloU

Nu stiu ruseste, nu stiu daca il traduc astia corect dar daca e asa... e trist.
Oricum, si din mimica se vede ca nu prea e in apele lui.

Oricum, e bun de vazut care sunt "sfintii parinti" ai cipofobilor de la noi.
Doar asta si e o lectie in sine, nu mai trebuiesc alte argumente.
daaa... ce sa ne mai framantam!! mai bine ne uitam la lumea lui banciu ca si el tot in acelasi duh graieste: ce ba, voi sunteti tampiti, ce va trebuie rosia montana, nu vedeti ca nu sunteti in stare... cine credeti voi ca va mai ofera vreodata in vietile voastre patetice asemenea felie!!? vreti sa muriti de foame... pai fracturarea hidraulica e buna ba! prostilor care sunteti prosti... nu stiti ca in spatele boicotului de la Pungesti e tot Rusia ba (in frunte tot cu bosv-ul clar!)... io sunt mandru ba ca sunt european, nu mai exista granite, ca noi d-asta am intrat in europa ba! sa ne fie mai bine, incultilor care sunteti!!!

dar cu siguranta ,la o adica, daca-l intrebi, e crestin dintr-ala ortodox pana-n maduva... oooo ce frumos ce spune, te mangaie la suflet... eu am crezut ca-l vad pe Alin al nostru, pe cuvantu' meu!!

crestinul ortodox de azi percepe vietile sfintilor ca pe niste basme care la care se uita tamp sau zambind sagalnic mormaind in barba "mda... frumos", dar gaseste c/au trait niste vremuri de mult apuse, vremuri in care nu aveai nevoie nici de televizor ca sa-ti umpli viata, nici macar de frigider ca sa-ti duci traiul. si a gasit solutia impaciuitoare: nevointa inteligenta!! boierie tata!! adica sa fim intelesi: necesitatea nu e moft, da? suntem in secolu' 21, asa ca tre' sa ne raliem la norme in trend si la o adica de ce nu, crestinul perfect "ortodox" este acela care va accepta sa-L ia pe Hristos implantat in cipuri... eventual sa fie si scanat la fiecare participare liturgica, nu de alta dar daca orice site foloseste cookieuri sa-i fie si lui inregistrata prezenta si "evlavia"! ce lume minunata se asterne!! si noi, ba astia prostii, nu ne invatam lectiile!!
Vai de capu' nostru!!! ce cateheza avem aici!!