View Single Post
  #3  
Vechi 12.10.2020, 04:01:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Era ajunul Pastelui 2020. Ma uitasem pe program si scria la filme"Exodul". O zic fain cred ca apuc sa ma uit. Vad catva din el, si vad ca e cu totul alta istorie dar grefata pe evenimentele reale din Biblie. Au facut o "MINCIUNA gogonata" despre istoria Biblica.
Cam inteleg ce vrei sa spui, insa sper ca vei intelege si tu ce vreau sa spun eu: anume ca istoria biblica nu e cum scrie in Biblie, ci cum se intelege "citind printre randuri", adica precum se desluseste citind cu intelepciune, pentru a se evita... "gogonelele" .
Iudeii au avut exod din Egipt, nu din robia egipteana. Ei nu s-au razboit cu alte popoare, ci cu patimile lor. Ei nu au fost dusi in robia babiloniana, ci s-au dus ei insisi (precum sunt si in prezent in lume). Chiar si numai din atat pot veni multe neintelegeri(minciuni). Biblia nu e istorie, ci prezentul vesnic al mantuirii.
Depinde de "urechile" si harul fiecaruia sa inteleaga bine.
Cine are urechi de auzit sa auda.(Mt11,15),(Mt13,9),(Mc4,9),(Mc4,23),(Mc7,16),la fel si in (Lc8,8 si 14,35).

Se prea poate ca "minciunile gogonate" de care vorbesti sa fie premeditate, dar oare nu ar putea intra intr-un alt registru al intelegerii, al unui alt punct devedere?

Citat:
Deci minciuna unora din jur devine si minciuna noastra, in calitate de MINTITI.
Daca noi "punem botul" nu e vina lor, poate nici ei nu stiu; pentru ce "inghit" eu e vina mea.
Nu e vina lui Adam ca eu m-am nascut. Aici avem alta "gogonea", cum ca Adam e vinovat ca omul "a cazut" in lume, in trup; si asta nu e subiect de film, ci predica, omilie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.10.2020 at 04:09:36.
Reply With Quote