Subiect: inchisoarea
View Single Post
  #29  
Vechi 03.08.2011, 23:11:17
EllaTheodora23 EllaTheodora23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.07.2011
Mesaje: 14
Implicit

Draga mea Andreea, eu te sfatuiesc sa incepi demersurile impotriva sotului tau! Zicea cineva mai sus ca legile divine nu se "impaca" cu legile noastre. Ei bine, din pacate, legile divine nu'ti vor pune o paine pe masa pentru copilul tau! Cel putin, eu nu am auzit de cineva care sa inmulteasca paini in zilele noastre sau sa ploua pe undeva cu mana.
Daca prin lege s'a stabilit ca sotul are de platit suma respectiva [de 130 de ron parca], inseamna ca veniturile lui ii permit sa achite aceasta suma. Pentru ca, de fapt, asa se calculeaza suma pe care un parinte trebuie sa o achite, in caz de divort.
El are o obligatie fata de copilul vostru, in fata legii. Daca nu si'a indeplinit'o, lasa legea sa il pedepseasca asa cum se cuvine. Nu se ajunge la inchisoare, stai linsitita. Unchiul meu a divortat cand verisoara mea avea vreo 4 ani si nu a platit ani de zile pensie alimentara. Cand fosta lui sotie s'a dus la tribunal l'au chemat, au vorbit omeneste cu el, i'au explicat ca poate fi sanctionat si i'au oprit in fiecare luna, din salar, o anumita suma, stabilita in instanta. Cred ca l'au pus chiar sa plateasca reatroactiv. Sunt bani care i se cuvin copilului tau. Unii useri de pe forum iti spuneau ca s'ar putea ca peste cativa ani copilul sa se intoarca impotriva ta, din cauza ca tatal lui a facut inchisoare in urma demersurilor tale. Stai linistita, ca un copil abandonat rareori are vreun interes in parintele pe care nu il vede ani de zile. In plus, s'ar putea sa fie mult mai frustrat daca are o copilarie plina de lipsuri si va sti ca tu nu ai facut nimic sa primeasca banii pe care ii merita!
Reply With Quote