View Single Post
  #3  
Vechi 27.12.2014, 01:44:13
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu ma supara deloc, cand am devenit ateu, pe clasa a 8-a, am fost convins de mai multi Youtuberi si persoane de pe internet, nu mi se parea logic ca Dumnezeu ar exista, toata credinta mi se parea un concept invechit si nefolositor, religia in sine mi se parea ilogica. Am mers pe calea "ratiunii" si am devenit complet ateu, dar nu dispretuind religiile, imi placea sa le studiez, cu respect, dar ca ceva cultural, adica ceva istoric. Totul s-a schimbat acum cateva saptamani, cand din senin, am devenit credincios din nou. Multe in mine trageau spre credinta, nu mi-am permis niciodata sa il jignesc pe Dumnezeu chiar si cand eram ateu sau sa fac comentarii jignitoare la adresa lui Dumnezeu. Ma abonasem la mai multe pagini despre ateism dar majoritatea isi bateau joc de crestini si de Dumnezeu si le-am abandonat deoarece nu mi se parea frumos sau educat sa faci asta, mai ales sa iti bati joc de o credinta precum cea crestina unde nu te invata absolut nimic de rau. Totul a capatat sens in capul meu, credinta a capatat sens, nu imi permit sa spun ca Iisus mi s-a aparut sau am avut parte de o revelatie, nu, doar dintr-o data am inceput sa cred din nou, si pe masura ce trece cred mai mult.

As vrea sa nu ne indepartam de la discutia centrala, daca te rog, totusi, am nevoie de un ajutor cu tema asta.
Reply With Quote