Subiect: Buna
View Single Post
  #7  
Vechi 27.08.2010, 14:44:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Asta cred ca e o gluma, sau crede cineva ca Dumnezeu este un aparat de indeplinit dorinte, ba mai mult, dorinte rele? Sa nu fie!
Nu e o gluma. Cred ca este buna remarca Dorinei. Acum nu te gandi neaparat ca persoana respectiva se roaga sa i se intample ceva rau Lianei.
Stii ca daca cineva trece, spre exemplu, pe pomelnicul de la Liturghie, cu cea mai buna intentie, fireste, niste persoane care nu sunt vrednice de a fi trecute, mai rau le face. Se poate sa o fi trecut la Psaltire...

Mi-aduc aminte ca am citit intr-o carte, parca undeva la parintele Cleopa, ca a venit la el o femeie si i-a zis ca l-a tot pus la rugaciune pe barbatu-sau, un betiv care o bate, si nimic, nu mai suporta. Si parintele, dupa ce a atentionat-o, a pus-o sa tina post negru in anumite zile si l-a pus pe respectivul la Psaltire. Cand s-a indeplinit sorocul postului negru si al cititului la psaltire, barbatul a fost prins de niste banditi, care l-au batut pana l-au lasat lat, si dupa nu s-a vindecat complet, a ramas schiop parca, si nu a mai putut sa o bata pe femeie, si s-a apropiat de Dumnezeu. Totul s-a terminat cu bine, in sensul ca scopul rugaciunii si al postului nu a fost sa-l prinda banditii si sa-l ologeasca, ci sa nu mai bea, sa nu mai bata si sa se apropie de Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote